Zabezpieczenie powództwa - udział w spółce
Pytanie:
"Naszym dłużnikiem jest osoba fizyczna będąca wspólnikiem w spółce z o. o. (posiadająca w niej 25 % udziałów). Czy kierując przeciwko niemu pozew do Sądu, możemy domagać się zabezpieczenia powództwa poprzez zajęcie udziałów, w ten sposób, iż w razie uznania roszczenia będziemy mogli wypowiedzieć jego udziały w spółce i z nich się zaspokoić?"
Odpowiedź prawnika: Zabezpieczenie powództwa - udział w spółce
Oczywiście kierując do sądu pozew przeciwko osobie fizycznej, posiadającej udziały w spółce z o. o. można wystąpić o zabezpieczenie roszczenia np. poprzez zajęcie przysługującego dłużnikowi prawa majątkowego – udziału w spółce z o. o.. Z takim wnioskiem można także wystąpić przed wszczęciem postępowania sądowego – musi być jednak ono wszczęte przed upływem wskazanego przez sąd terminu – maksymalnie dwutygodniowego (art. 733 kpc).
Zgodnie z art. 747 pkt 1 kodeksu postępowania cywilnego, zabezpieczenie roszczeń pieniężnych może nastąpić m. in. przez zajęcie wierzytelności lub innego prawa. Stąd też, możliwe jest zajęcie udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, jako prawa majątkowego. We wniosku o zabezpieczenie wierzytelności należy opisać szczegółowo udziały, które mają być przedmiotem zabezpieczenia. Po uzyskaniu postanowienia zabezpieczającego w sprawie zabezpieczenia, wierzyciel musi wystąpić do komornika z wnioskiem o zajęcie określonych udziałów. Wniosek należy złożyć do komornika, w którego okręgu dłużnik ma miejsce zamieszkania lub siedzibę (w przypadku przedsiębiorcy). Zajęcie udziałów jest dokonane z chwilą doręczenia dłużnikowi (właścicielowi udziałów) stosownego zawiadomienia. Zgodnie z 896 § 1 kodeksu postępowania cywilnego komornik zawiadamia również dłużnika, że nie wolno mu odbierać żadnego świadczenia wynikającego z zajętego udziału (dotyczy to np. dywidendy) ani też nim rozporządzać. Zgodnie z art 897 § 4 kodeksu postępowania cywilnego dokonując zajęcia praw z tytułu udziałów w spółce z o. o. komornik zobowiązany jest niezwłocznie zgłosić ten fakt sądowi rejestrowemu, w którym spółka jest zarejestrowana.
Konsekwencją zajęcia udziału może być bądź to uzyskiwanie dywidend z udziałów i w ten właśnie sposób zaspokajanie wierzytelności bądź poprzez np. zbycie udziałów w spółce i zaspokojenie się z uzyskanych w ten sposób środków. Jest to jednak możliwe dopiero w toku egzekucji, po uzyskaniu prawomocnego wyroku.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?