Zabezpieczenie pożyczki wekslem

Pytanie:

"Mam problem z niesolidnym dlużnikiem któremu pożyczyłem pieniądze.Umowa pożyczki została spisana i poparta wekslem "in blanco". Termin spłaty minął już niestety pół roku temu. Czy taka umowa może ulec przedawnieniu ? Dłużnik jest osobą fizyczną."

Odpowiedź prawnika: Zabezpieczenie pożyczki wekslem

Roszczenie z umowy pożyczki przedawnia się z upływem lat trzech od chwili kiedy kwota pożyczki miała być zwrócona. Zabezpieczenie wekslowe umożliwia jednak przez cały ten okres czasu dochodzenia zwrotu pożyczki. W tym celu należałoby wystąpić z powództwem do właściwego sądu cywilnego. Można jednak spróbować wezwać niesolidnego dłużnika (np. listem poleconym) do zwrotu kwoty pożyczki, a dopiero po bezskutecznym upływie wyznaczonego w piśmie terminu uciec się do sądowego egzekwowania swoich roszczeń.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika