Zabezpieczenie roszczenia w postępowaniu karnym

Pytanie:

"Czy prokuratura, policja może (na wniosek pokrzywdzonego) dokonać zabezpieczenia majątku dłużnika, wobec którego wszczęto dochodzenie o popełnieniu przez niego oszustwa (wyłudzenia towaru)?"

Odpowiedź prawnika: Zabezpieczenie roszczenia w postępowaniu karnym

Zgodnie z art. 69 par. 2 kodeksu postępowania karnego, jeżeli wraz z powództwem cywilnym został zgłoszony wniosek o zabezpieczenie roszczenia, w przedmiocie tego wniosku orzeka prokurator. Przepis ten nie precyzuje w jaki sposób dochodzi do zabezpieczenia. Warunkiem uzyskania zabezpieczenia roszczenia, które powstało w następstwie przestępstwa, jest zgłoszenie wniosku o zabezpieczenie roszczenia wraz z powództwem cywilnym.

Należy zatem podkreślić, że jedynym podmiotem uprawnionym do zabezpieczenia roszczenia w postępowaniu przygotowawczym jest Prokurator. Policja takich uprawnień nie posiada. Poza tym na postanowienie prokuratora w przedmiocie zabezpieczenia przysługuje zażalenie.

Jak już powiedziano na wstępie, nie określa kodeks postępowania karnego w jaki sposób dochodzi do zabezpieczenia roszczenia w postępowaniu karnym. Pomocnym w tym zakresie może być art. 70 kodeksu postępowania karnego, który stanowi, że w kwestiach dotyczących powództwa cywilnego, a nie unormowanych przez przepisy niniejszego kodeksu, stosuje się odpowiednio przepisy obowiązujące w postępowaniu cywilnym. Zatem zabezpieczenie następuje wedle przepisów kodeksu postępowania cywilnego.

Co do zabezpieczenia prosimy o zapoznanie się z poradą pod tytułem:

Kiedy można żądać zabezpieczenia roszczenia? (ze zmianami od 5 lutego 2005 r.)


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika