Zablokowanie przewodu kominowego przez sąsiadów
Pytanie:
"Mieszkam w budynku piętrowym z dwoma wyodrębnionymi mieszkaniami (odrębna własność lokalu). Sąsiedzi mieszkający na piętrze zamurowali w połowie u siebie w mieszkaniu przewód kominowy, do którego jest podłączona moja kuchnia węglowa odcinając ją całkowicie od komina. Do tego przewodu kominowego podłączyli swoją kuchnię węglową z podkową do centralnego ogrzewania, przez co nie mogę korzystać ze swojej kuchni węglowej. Pod jaki artykuł podlega postępowanie sąsiadów? Czy to jest sprawa cywilna czy karna?"
Odpowiedź prawnika: Zablokowanie przewodu kominowego przez sąsiadów
Z odrębną własnością lokalu jest związana własność (a raczej udział w tej własności) gruntu i części wspólnej budynku mieszkalnego. Podstawową kwestią pozostaje, czy każdy z właścicieli ma odrębny przewód kominowy, co jest normą w nowo budowanych blokach, czy też jest wspólny dla obu właścicieli. Z opisu sytuacji wynika, że mamy do czynienia z tym drugim przypadkiem. W związku z tym pod żadnym względem nie można uznać, iż część przewodu kominowego, znajdująca się na wysokości mieszkania sąsiadów jest częścią składową ich mieszkania, a co za tym idzie nie jest ona przedmiotem należącym do ich wyłącznej dyspozycji. Przewód kominowy jest składnikiem nieruchomości wspólnej, w której obaj sąsiedzi mają swój udział. Każdy ze współwłaścicieli ma prawo korzystać i posiadać całość nieruchomości wspólnej. Teoretycznie więc Państwo posiadają i mają prawo korzystać także np. z klatki schodowej prowadzącej do mieszkania sąsiadów, znajdującego się piętro wyżej. Podstawową zasadą w tym przypadku jest jednak to, że żaden ze współwłaścicieli nie ma prawa korzystać i posiadać nieruchomości wspólnej w sposób, który wyłącza posiadanie z tej nieruchomości innego współwłaściciela. Każdy ze współwłaścicieli jest bowiem uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli (art. 206 kc).
W razie naruszenia posiadania współwłaściciel może żądać dopuszczenia do posiadania. Jednakże roszczenie takie można realizować tylko wtedy, gdy ze względu na charakter współposiadania sąd może skonkretyzować w wyroku, na czym mają polegać obowiązki pozwanego, których wykonanie zapewni powodowi współposiadanie, a więc gdy wyrok nadaje się do egzekucji. W tym wypadku takie określenie obowiązku pozwanych sąsiadów wydaje się jak najbardziej możliwe – nastąpi poprzez nakazanie im przywrócenia poprzedniego stanu przewodu kominowego. Sprawy o dopuszczenie do współposiadania i współużytkowania (art. 206) podlegają rozpoznaniu w procesie cywilnym. Właściwy miejscowo będzie sąd miejsca położenia nieruchomości.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?