Żądanie kary w akcie oskarżenia
Pytanie:
"Mam przed sobą akt oskarżenia w sprawie przestępstwa określonego w art. 191 par. 2 kk. Prokurator nie żąda jednak w nim określonej kary, a tylko pisze, że "...skierowanie aktu oskarżenia jest jak najbardziej zasadne". Co ciekawe, gdy podejrzanemu stawiano zarzut, to prokurator proponował mu dobrowolne poddanie się karze, czyli 2 lata w zawieszeniu i grzywna. Z tym, że na skutek ostrego protestu podejrzanego (który niczym nie groził, tylko rozsyłał po prostu informacje, że rzekomo pokrzywdzony to oszust i to na tej podstawie przedstawiono mu zarzut czynienia gróźb bezprawnych), nagle tę sprawę przeniesiono do innej prokuratury, zupełnie niewłaściwej miejscowo. I dopiero w tejże prokuraturze inny prokurator sformułował akt oskarżenia, w którym nie żąda kary. W jakich przypadkach prokurator żąda, a w jakich nie żąda kary w akcie oskarżenia?"
Odpowiedź prawnika: Żądanie kary w akcie oskarżenia
Zgodnie z art. 332 kodeksu postępowania karnego akt oskarżenia powinien zawierać:
-
imię i nazwisko oskarżonego, inne dane o jego osobie oraz dane o zastosowaniu środka zapobiegawczego,
-
dokładne określenie zarzucanego oskarżonemu czynu ze wskazaniem czasu, miejsca, sposobu i okoliczności jego popełnienia oraz skutków, a zwłaszcza wysokości powstałej szkody,
-
wskazanie, że czyn został popełniony w warunkach wymienionych w art. 64 Kodeksu karnego albo w art. 37 § 1 pkt 4 Kodeksu karnego skarbowego,
-
wskazanie przepisów ustawy karnej, pod które zarzucany czyn podpada,
-
wskazanie sądu właściwego do rozpoznania sprawy i trybu postępowania,
-
uzasadnienie oskarżenia.
W uzasadnieniu należy przytoczyć fakty i dowody, na których oskarżenie się opiera, a w miarę potrzeby wyjaśnić podstawę prawną oskarżenia i omówić okoliczności, na które powołuje się oskarżony w swej obronie.
Z kolei zgodnie z art. 335, dotyczącym dobrowolnego poddania się karze, prokurator może umieścić w akcie oskarżenia wniosek o wydanie wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonym kary lub środka karnego za występek zagrożony karą nieprzekraczającą 10 lat pozbawienia wolności bez przeprowadzenia rozprawy, jeżeli okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości, a postawa oskarżonego wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte. Jeżeli zachodzą warunki do wystąpienia z takim wnioskiem, a w świetle zebranych dowodów wyjaśnienia podejrzanego nie budzą wątpliwości, dalszych czynności dowodowych w postępowaniu przygotowawczym można nie przeprowadzać; przeprowadza się jednak czynności, co do których zachodzi niebezpieczeństwo, że nie będzie można ich przeprowadzić na rozprawie.
Jak widać z powyższego wskazanie żądanej przez oskarżyciela kary nie jest elementem niezbędnym aktu oskarżenia. Poprzednio pojawiła się informacja o wysokości kary z uwagi na fakt, iż prokurator zaproponował Panu dobrowolne poddanie się karze.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?