Zajęcie należności za wykonaną usługę

Pytanie:

"Prowadzę działalność gospodarczą, polegającą na wykonywaniu usług poligraficznych dla firm. Za te usługi wystawiam fakturę. Współpracuję z jedną firmą. Czy komornik może zająć zapłatę za wykonaną sługę z tytułu zaległych alimentów, żądając od usługobiorcy przekazania całej kwoty z tytułu wystawionej faktury? Jeżeli może, to do jakiej wysokości? Proszę o podanie podstaw prawnych. "

Odpowiedź prawnika: Zajęcie należności za wykonaną usługę

Dział IV, tytułu II, części III kodeksu postępowania cywilnego (art. 895 kpc i następne) przewiduje egzekucję świadczeń pieniężnych z innych wierzytelności. Zgodnie z art. 896 kpc do egzekucji z wierzytelności komornik przystępuje przez jej zajęcie. W celu zajęcia komornik:

  • zawiadamia dłużnika, że nie wolno mu odbierać żadnego świadczenia ani rozporządzać zajętą wierzytelnością i ustanowionym dla niej zabezpieczeniem;  
  • wzywa dłużnika wierzytelności (tj. Pana kontrahenta), aby należnego od niego świadczenia nie uiszczał dłużnikowi, lecz złożył je komornikowi lub do depozytu sądowego.  

Jednocześnie z zajęciem wierzytelności komornik wezwie jej dłużnika (kontrahenta), aby w ciągu tygodnia złożył oświadczenie:

  •  czy i w jakiej wysokości przysługuje dłużnikowi zajęta wierzytelność, czy też odmawia zapłaty i z jakiej przyczyny;  
  •  czy inne osoby roszczą sobie prawa do wierzytelności, czy i w jakim sądzie lub przed jakim organem toczy się lub toczyła się sprawa o zajętą wierzytelność oraz czy i o jakie roszczenie została skierowana do zajętej wierzytelności egzekucja przez innych wierzycieli.   

Z kolei kwestie ograniczenia egzekucji obejmują przepisy art. 829 – 839 kpc. Ograniczenie egzekucji z wynagrodzenia dotyczy tylko wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę. Ograniczenie nie dotyczy wynagrodzenia z tytułu umowy cywilnoprawnej. Komornik może więc zająć całą sumę należną Panu od tego kontrahenta. Pozostałe ograniczenia egzekucji opisuje artykuł Jakich przedmiotów nie może zająć komornik?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika