Zajęcie rzeczy osoby trzeciej
Pytanie:
"X jako dłużnik został wezwany do komornika, pojechał tam samochodem pożyczonym od znajomej Y ( konkubiny). Komornik zajął samochód i zostawił go pod dozór X, choć Y w żaden sposób nie jest spokrewniona z X, a samochód jest tylko własnością Y. Od tego zdarzenia minęło już 20 dni, a Y nie dostał żadnej informacji o zajęciu samochodu przez komornika. Czy komornik w takiej sytuacji nie musi poinformować właściciela samochodu o zajęciu? Jeżeli tak to jakie procedury lub artykuły narzucają na niego taki obowiązek?"
Odpowiedź prawnika: Zajęcie rzeczy osoby trzeciej
Komornik kieruje się domniemaniem, zgodnie z którym rzeczy znajdujące się w posiadaniu dłużnika stanowią jego własność. Zgodnie z przepisem art. 845 § 2 kodeksu postępowania cywilnego komornik może zająć ruchomości dłużnika będące w jego władaniu. Dlatego zajął samochód, który znajdowała się w posiadaniu X.
Zajęcia dokonuje się przez wpisanie ruchomości do protokołu. Dłużnik, jeśli jest obecny przy zajęciu, powinien wymienić komornikowi znajdujące się w jego władaniu ruchomości, do których osobom trzecim przysługuje prawo żądania zwolnienia ich od egzekucji, ze wskazaniem ich adresów. Chodzi tu m.in. o osoby trzecie, którym przysługuje do tych rzeczy prawo własności. Komornik ma wtedy obowiązek zawiadomić te osoby o zajęciu (art. 847 § 2 kpc). Samo zgłoszenie przez dłużnika, że osobom trzecim przysługuje prawo żądania zwolnienia zajętych ruchomości spod egzekucji, nie uzasadnia odstąpienia przez komornika od zajęcia rzeczy. Komornik nie ma uprawnień do rozstrzygania o prawach osób trzecich do zajętych ruchomości.
Odnosząc to do opisanej sytuacji, X przy zajęciu powinien zgłosić informację komornikowi, iż prawo do żądania zwolnienia samochodu od egzekucji przysługuje Y i podać adres Y. Komornik winien wtedy zawiadomić Y o zajęciu. Jeśli tego nie uczynił, wtedy można zgłosić skargę na czynność (właściwie, w tym przypadku, na brak czynności) komornika.
Jeśli chodzi o zwolnienie samochodu spod egzekucji, to Y pozostaje najpierw skierować do wierzyciela żądanie, by ten nakazał komornikowi zwolnić samochód spod egzekucji (i przedstawić najlepiej jakiś dowód własności), a jeśli wierzyciel się nie zgodzi, to trzeba będzie wnieść powództwo ekscydencyjne (także przeciwko wierzycielowi, nie komornikowi!). Więcej o tym powództwie można przeczytać w odpowiedzi Powództwo o zwolnienie przedmiotu z egzekucji.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?