Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W razie popełnienia przestępstwa, za które można orzec grzywnę, przepadek, nawiązkę lub świadczenie pieniężne albo nałożyć obowiązek naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, może z urzędu nastąpić zabezpieczenie wykonania orzeczenia na mieniu oskarżonego.
W razie popełnienia przestępstwa przeciwko mieniu lub wyrządzenia przestępstwem szkody w mieniu, może z urzędu nastąpić zabezpieczenie roszczeń o naprawienie szkody. Przestępstwem przeciwko mieniu jest między innymi przywłaszczenie rzeczy w postaci samochodu. Zabezpieczenie następuje w sposób wskazany w Kodeksie postępowania cywilnego. Postanowienie o zabezpieczeniu wydaje sąd, a w postępowaniu przygotowawczym prokurator. W postanowieniu określa się zakres i sposób zabezpieczenia. Skoro został zajęty cały samochód to zakresem zajęcia jest samochód jako całość. Nie ma potrzeby określania tego zakresu w jakiś inny sposób poprzez opis poszczególnych części samochodu np. koła, silnik itp.
Z opisanego stanu faktycznego nie jesteśmy w stanie w żaden sposób wywnioskować, aby działanie prokuratora było bezprawne. Zabezpieczeniu uległ pojazd, który znajdował się w Pana posiadaniu. Osoba trzecia (właściciel) składając doniesienie musiał zatem podać, że nie jest w stanie odzyskać utraconego pojazdu, gdyż Pan nie chce go zwrócić. Zatem w takim przypadku doszło do wszczęcia postępowania przygotowawczego o popełnieniu przestępstwa przywłaszczenia. Prokurator miał zatem prawo do zabezpieczenia rzeczy. Poprzez zabezpieczenie rzecz nie stała się jego własnością. A o zwrocie rozstrzyga dopiero sąd w orzeczeniu kończącym postępowanie.
Pamiętać należy, że na postanowienie co do zabezpieczenia przysługuje zażalenie. Zażalenie na postanowienie prokuratora o zabezpieczeniu rozpoznaje sąd rejonowy, w którego okręgu prowadzi się postępowanie.