Zajęcie udziału w ruchomości

Pytanie klienta:

""Komornik chce dokonać zajęcia komorniczego samochodu, który ma dwóch właścicieli, jednym właścicielem jest ojciec i on jest dłużnikiem(zaległe składki do ZUS-u), a drugim syn. Syn jest osobą pełnoletnią. Fakt zakupu samochodu przez dwie osoby jest udokumentowany na umowie zakupu samochodu i w dowodzie rejestracyjnym również znajduje sie sie adnotacja, kto jest drugim właścicielem. Ponadto ojciec spłaca zobowiązanie komornikowi w ratach. Czy komornik ma prawo dokonać zajęcia tego samochodu?""

Odpowiedź prawnika:

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, komornik będzie uprawniony do zajęcia udziału we współwłasności – jako że samochód stanowi rzecz wspólną ojca i syna. Egzekucja z udziału w ruchomości, będącej współwłasnością kilku osób przebiega na tych samych zasadach co egzekucja z ruchomości przy zastrzeżeniu, że sprzedaży podlega tylko udział dłużnika. Innym współwłaścicielom przysługuje jednak łącznie prawo żądania, aby cała rzecz została sprzedana (tak przepis art. 846 kpc). Zgodnie z powyższym komornik może sprzedać udział w samochodzie należący do ojca, na żądanie jednak syna, może dokonać sprzedaży licytacyjnej całego samochodu – wtedy cena sprzedaży zostanie podzielona między syna i wierzyciela ojca.

Grzegorz Pawelec - Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl