Zajęcie wierzytelności a wypłata wynagrodzenia

Pytanie:

"W przypadku egzekucji z rachunku bankowego zakaz wypłat z tego rachunku nie obejmuje wypłat bieżących wypłat na wynagrodzenie za pracę w tym także dla członków i ich domowników w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych, rolniczych spółdzielniach specjalistycznych oraz spółdzielniach osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne, zrzeszonych w Centralnym Związku Kółek i Organizacji Rolniczych oraz na zasądzone alimenty i renty o charakterze alimentacyjnym zasądzone tytułem odszkodowania. A co w przypadku egzekucji z innych wierzytelności? Jestem członkiem zarządu stowarzyszenia, które wynajmuje powierzchnie tylko za tyle by mieć wynagrodzenie dla dwóch pracowników, komornik wiedząc o tym zajął właśnie te wierzytelności, co powoduje, iż nie możemy wypłacać wynagrodzenia. Przepisy Działu IV nie regulują takich sytuacji, a wszak nie wszyscy korzystają z rachunków bankowych. "

Odpowiedź prawnika: Zajęcie wierzytelności a wypłata wynagrodzenia

Rzeczywiście, zgodnie z art. 890 par 2 kodeksu postępowania cywilnego wynikający z zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego, w tym rachunku bankowego obejmującego wkład oszczędnościowy zakaz wypłat z tego rachunku nie dotyczy bieżących wypłat na wynagrodzenie za pracę w tym także dla członków i ich domowników w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych, rolniczych spółdzielniach specjalistycznych oraz spółdzielniach osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne, zrzeszonych w Centralnym Związku Kółek i Organizacji Rolniczych oraz na zasądzone alimenty i renty o charakterze alimentacyjnym zasądzone tytułem odszkodowania. Wypłata na wynagrodzenie za pracę może nastąpić po złożeniu bankowi odpisu listy płac lub innego wiarygodnego dowodu, a wypłata na alimenty i renty alimentacyjne - tytułu wykonawczego stwierdzającego obowiązek dłużnika do płacenia alimentów lub renty. Podobna regulacja, bądź odwołanie do przepisu art. 890 par. 2 kpc, nie znajduje się w dziale dotyczącym egzekucji z innych wierzytelności. Zatem w przypadku egzekucji z wierzytelności innych niż wierzytelności z rachunków bankowych, nie znajduje zastosowania art. 890 par. 2 kpc. W konsekwencji w przypadku zajęcia wierzytelności, nie ma możliwości wyłączenia spod zajęcia środków, które miałyby być przeznaczone na wypłatę wynagrodzeń. W przypadku zajęcia wierzytelności z tytułu zapłaty czynszu najmu, wszystkie środki powinny zostać przekazane komornikowi.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika