Zajęcie wierzytelności

Pytanie:

"Otrzymałam do wiadomości pismo od komornika "Zajęcie wierzytelności i prawa" . Dłużnikiem jest firma X, z którą współpracowałam, wierzycielami osoby i instytucje, którym firma X nie zapłaciła. Za jestem winna firmie X za wystawione faktury pewną kwotę. Jednak przed prokuraturą toczy się postępowanie na mój wniosek o popełnienie przestępstwa przez firmę X, gdzie moje roszczenie znacznie przekracza kwotę, jaką jestem winna firmie X. Na co powinnam się powołać odpowiadając komornikowi?"

Odpowiedź prawnika: Zajęcie wierzytelności

Egzekucję z innych wierzytelności i innych praw majątkowych wszczyna się na wniosek wierzyciela. Wierzyciel powinien we wniosku dokładnie określić wierzytelność co do której ma być prowadzona egzekucja, nie można zaś żądać wszczęcia egzekucji do jakiejkolwiek wierzytelności dłużnika. 

Zgodnie z art. 896 k.p.c. do egzekucji z wierzytelności komornik przystępuje przez jej zajęcie. W celu zajęcia komornik:

  • zawiadamia dłużnika, że nie wolno mu odbierać żadnego świadczenia ani rozporządzać zajętą wierzytelnością i ustanowionym dla niej zabezpieczeniem;  

  • wzywa dłużnika wierzytelności, aby należnego od niego świadczenia nie uiszczał dłużnikowi, lecz złożył je komornikowi lub do depozytu sądowego.  

Jednocześnie z zajęciem wierzytelności komornik wezwie jej dłużnika, aby w ciągu tygodnia złożył oświadczenie:

  • czy i w jakiej wysokości przysługuje dłużnikowi zajęta wierzytelność, czy też odmawia zapłaty i z jakiej przyczyny;  

  • czy inne osoby roszczą sobie prawa do wierzytelności, czy i w jakim sądzie lub przed jakim organem toczy się lub toczyła się sprawa o zajętą wierzytelność oraz czy i o jakie roszczenie została skierowana do zajętej wierzytelności egzekucja przez innych wierzycieli.  

Termin tygodniowy do złożenia przez dłużnika zajętej wierzytelności oświadczenia jest terminem instrukcyjnym, ale gdyby spóźnione złożenie oświadczenia spowodowało szkodę, odpowiedzialność za nią ponosi dłużnik zajętej wierzytelności. Oświadczenie powinno być złożone na piśmie lub ustnie do protokołu

Jeżeli obowiązek dłużnika zajętej wierzytelności zależy od wzajemnego świadczenia dłużnika, przeciwko któremu toczy się postępowanie egzekucyjne, które polega na wydaniu rzeczy znajdującej się w jego władaniu, a obowiązek wydania tej rzeczy został już orzeczony prawomocnym wyrokiem lub stwierdzony innym tytułem egzekucyjnym, komornik odbierze dłużnikowi zajętej wierzytelności tytuł egzekucyjny i po uzyskaniu na nim klauzuli wykonalności odbierze rzecz dłużnikowi, przeciwko któremu toczy się postępowanie egzekucyjne, jeżeli to jest konieczne do uzyskania świadczenia od dłużnika zajętej wierzytelności.

W celu zapoznania się z powództwami przeciwegzekucyjnymi polecamy lekturę artykułu: Jak bronić się przed egzekucją? - czyli powództwa przeciwegzekucyjne.

Ponadto, zgodnie z art. 825 k.p.c. organ egzekucyjny umorzy postępowanie w całości lub części na wniosek:

  • jeżeli tego zażąda wierzyciel; jednakże w sprawach, w których egzekucję wszczęto z urzędu lub na żądanie uprawnionego organu, wniosek wierzyciela o umorzenie postępowania wymaga zgody sądu lub uprawnionego organu, który zażądał wszczęcia egzekucji;  

  • jeżeli prawomocnym orzeczeniem tytuł wykonawczy został pozbawiony wykonalności;  

  • jeżeli egzekucję skierowano przeciwko osobie, która według klauzuli wykonalności nie jest dłużnikiem i która sprzeciwiła się prowadzeniu egzekucji, albo jeżeli prowadzenie egzekucji pozostaje z innych powodów w oczywistej sprzeczności z treścią tytułu wykonawczego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika