Zajęta wierzytelność przez US

Pytanie:

"Prowadzę działalność gospodarczą. Z powodu nie zapłaconych faktur za towar drugiej firmie jestem dłużnikiem zajętej wierzytelności. Podpisałem umowę z tą firmą, że należność będę spłacał urzędowi skarbowemu przez dwa lata. Umowę podpisałem z firmą, której jesteśmy winni za faktury, a nie z Urzędem Skarbowym. W umowie jest zapisane, iż z powodu nie zapłaconych rat firma zacznie procedury sądowe wobec nas, czyli zakłada nam sprawę cywilną. Podpisany został także weksel in blanco, podpisany dodatkowo przez mojego syna, który jest pełnomocnikiem firmy, jako poręczyciela. Czy Urząd Skarbowy może zastosować wobec mojej firmy egzekucję, jeżeli umowa jest podpisana z firmą na dwa lata w ratach miesięcznych, której jesteśmy winni za faktury pieniądze, lecz nie wywiązujemy się z tej umowy? "

Odpowiedź prawnika: Zajęta wierzytelność przez US

Rozumiemy, że Urząd Skarbowy zajął wierzytelność kontrahenta wobec Państwa na poczet jego należności publicznoprawnej. Zajęcie wierzytelności polega na tym, że organ egzekucyjny dokonuje tej czynności przez przesłanie do dłużnika zobowiązanego zawiadomienia o zajęciu wierzytelności pieniężnej zobowiązanego i jednocześnie wzywa dłużnika zajętej wierzytelności, aby należnej od niego kwoty do wysokości egzekwowanej należności wraz z odsetkami z tytułu niezapłacenia należności w terminie i kosztami egzekucyjnymi bez zgody organu egzekucyjnego nie uiszczał zobowiązanemu, lecz należną kwotę przekazał organowi egzekucyjnemu na pokrycie należności. Dłużnikowi głównemu (Państwa kontrahentowi) nie wolno zajętej kwoty odebrać ani też rozporządzać nią lub ustanowionym dla niej zabezpieczeniem (np. wekslem) - art. 89 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Oznacza to, że wszelkie umowy między kontrahentami dotyczące tej wierzytelności nie wywołują skutków prawnych od daty zajęcia.

Jeżeli, tak jak to nastąpiło w omawianej sytuacji, dłużnik uznaje zajętą wierzytelność zobowiązanego (kontrahenta) i uchyla się od przekazania zajętej kwoty organowi egzekucyjnemu, mimo że wierzytelność została przez niego uznana i jest wymagalna to zajęta wierzytelność albo część wierzytelności może być ściągnięta od dłużnika zajętej wierzytelności w trybie egzekucji administracyjnej. Tytuł wykonawczy wystawia organ egzekucyjny, który dokonał u dłużnika zajętej wierzytelności zajęcia wierzytelności. Czyli można skierować egzekucję do całego majątku dłużnika zajętej wierzytelności (art. 91 ustawy).

Co do weksla to Urząd Skarbowy może zająć weksel w sytuacji, gdy kontrahent jest remitentem. Zajęcie następuje poprzez odbiór weksla i spisanie protokołu (art. 96 i nast. ustawy). Jednocześnie z zajęciem weksla organ egzekucyjny:

  • wzywa trasata, aby należnej od niego sumy wekslowej nie uiszczał prawnemu posiadaczowi weksla, lecz należną sumę wpłacił w terminie wykupu weksla organowi egzekucyjnemu; 
  • zawiadamia zobowiązanego (kontrahenta), że nie wolno mu rozporządzać zajętym wekslem ani też odebrać od trasata sumy wekslowej.  

Organ egzekucyjny przedstawia weksel do zapłaty w trybie określonym w przepisach ustawy - Prawo wekslowe lub sprzedaje poprzez indos. Kontrahent nie ma celu w tym, aby wytaczać powództwo cywilne o zapłatę tego długu, ponieważ został już on zajęty przez Urząd Skarbowy i w każdym razie nie może żądać pieniędzy od Państwa.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika