Zakaz palenia tytoniu na terenie zakładu a BHP

Pytanie:

W regulaminie pracy umieściłem zapis o zakazie palenia papierosów w czasie pracy na terenie całego zakładu (sklep spożywczy). W momencie rozmowy kwalifikacyjnej o tym mówię, a także przypominam podczas podpisywania umowy o pracę. Dodatkowo pracownik podpisuje, że zapoznał się z regulaminem pracy. Czy postępuję zgodnie z prawem i czy nie są ograniczone "jakieś" prawa pracownika? A może powinienem brać oświadczenie, że pracownik jest osobą niepalącą?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Z całą pewnością zgodne z prawem jest zakazywanie palenia tytoniu na terenie takiej placówki, jaką jest sklep spożywczy. Nie ma tu żadnego naruszenia praw pracowników. Z takim naruszeniem mielibyśmy do czynienia wtedy, gdyby zakaz ten dotyczył także przerw w pracy pracowników i palenia nawet w miejscach dozwolonych, na przykład zupełnie poza budynkiem sklepu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

szelma

30.11.2009 17:58:12

Re: Zakaz palenia tytoniu na terenie zakładu a BHP

a co jeżeli pracodawca karze podpisać aneks do umowy oświadczajacy że jestem osobą niepalącą , gdy wiedział że pale i musiałam rzucić w przeciągu tygodnia . malo tego sugerował ze partner powienien rzucić także żeby ubrania nie pachniały dymem Moje nie pachnienie tytoniem jest podstawą do trwania umowy o pracę , gdybym zapaliła papierosa ponoć ma prawo mnie zwolnić ???


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: