Zakaz palenia tytoniu na terenie zakładu a BHP

Pytanie:

"W regulaminie pracy umieściłem zapis o zakazie palenia papierosów w czasie pracy na terenie całego zakładu (sklep spożywczy). W momencie rozmowy kwalifikacyjnej o tym mówię, a także przypominam podczas podpisywania umowy o pracę. Dodatkowo pracownik podpisuje, że zapoznał się z regulaminem pracy. Czy postępuję zgodnie z prawem i czy nie są ograniczone "jakieś" prawa pracownika? A może powinienem brać oświadczenie, że pracownik jest osobą niepalącą?"

Odpowiedź prawnika: Zakaz palenia tytoniu na terenie zakładu a BHP

Z całą pewnością zgodne z prawem jest zakazywanie palenia tytoniu na terenie takiej placówki, jaką jest sklep spożywczy. Nie ma tu żadnego naruszenia praw pracowników. Z takim naruszeniem mielibyśmy do czynienia wtedy, gdyby zakaz ten dotyczył także przerw w pracy pracowników i palenia nawet w miejscach dozwolonych, na przykład zupełnie poza budynkiem sklepu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • szelma 2011-11-30 17:58:12

    a co jeżeli pracodawca karze podpisać aneks do umowy oświadczajacy że jestem osobą niepalącą , gdy wiedział że pale i musiałam rzucić w przeciągu tygodnia . malo tego sugerował ze partner powienien rzucić także żeby ubrania nie pachniały dymem Moje nie pachnienie tytoniem jest podstawą do trwania umowy o pracę , gdybym zapaliła papierosa ponoć ma prawo mnie zwolnić ???


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika