Zakaz parkowania na drodze pożarowej
Pytanie:
"Droga osiedlowa okrąża osiedle mieszkaniowe. Jest na nią jeden wjazd od strony drogi publicznej. Po jednej stronie ulicy jest zakaz parkowania - droga pożarowa, jednak w pewnej odległości od znaku zakazu droga krzyżuje się z wjazdem na dziedziniec osiedla. W chwili obecnej wstawione są słupki zabraniające wjazd na dziedziniec. Czy za skrzyżowaniem dróg można zaparkować samochód po tej samej stronie co ustawiony znak zakazu? Czy można bez żadnych przeszkód parkować po drugiej stronie ulicy? Nie ma na niej żadnych znaków drogowych, droga jest szeroka, mimo parkowania po jednej stronie ulicy samochody mogą się swobodnie wymijać. Czy na drodze osiedlowej można parkować za skrzyżowaniem dróg osiedlowych, po tej samej stronie, co ustawiony znak zakazu postoju przed skrzyżowaniem? Czy można bez żadnych przeszkód parkować po drugiej stronie ulicy? Po zaparkowaniu samochody swobodnie się wymijają. "
Odpowiedź prawnika: Zakaz parkowania na drodze pożarowej
Znak zakazu postoju (B-35) oznacza zakaz postoju pojazdu. Ewentualny dopuszczalny czas unieruchomienia pojazdu dłuższy niż jedna minuta jest wskazany napisem na znaku albo na umieszczonej pod nim tabliczce. Znak zakazu zatrzymywania się oznacza zakaz zatrzymania pojazdu. Zakaz wyrażony znakiem B-35 lub B-36:
-
dotyczy tej strony drogi, po której znak się znajduje, z wyjątkiem miejsc, gdzie za pomocą znaku dopuszcza się postój lub zatrzymanie,
-
dotyczy również kolumn pieszych oraz jeźdźców i poganiaczy,
-
nie dotyczy pojazdów unieruchomionych ze względu na warunki lub przepisy ruchu drogowego.
Zakaz wyrażony znakiem B-36 obowiązuje do odwołania lub do miejsca umieszczenia znaku B-35.
Jeżeli zakaz wyrażony między innymi przez znaki B-35, B-36, nie jest uprzednio odwołany znakiem oznaczającym koniec zakazu, to obowiązuje on do najbliższego skrzyżowania. Nie dotyczy to skrzyżowania na drodze dwujezdniowej, na którym wlot drogi poprzecznej znajduje się tylko z lewej strony i nie ma połączenia z prawą jezdnią.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?