Zakup mieszkania w Tunezji

Pytanie:

"Jestem zainteresowany zakupem mieszkania w Tunezji. Zakup będzie w euro. Czy muszę to zgłosić w Polsce? Czy będę płacił jakieś podatki od tego zakupu? Co muszę zrobić w kraju po zakupie takiego mieszkania? Na początku, po zakupie mieszkania będę mieszkał w Polsce i czasami jeździł do Tunezji na tydzień lub dwa, a jeżeli w późniejszym terminie chciałbym komuś wynająć odpłatnie? W najbliższym czasie nie będę wynajmował. Jeżeli w przyszłości będę chciał regularnie wynajmować, czy będę musiał płacić podatki w Polsce? Przy samym zakupie - czy będę musiał odprowadzić podatek w Polsce?"

Odpowiedź prawnika: Zakup mieszkania w Tunezji

Zakup nieruchomości za granicą (np. w Tunezji) nie podlega opodatkowaniu w Polsce, nie ma zatem również obowiązku zgłaszania takiego zakupu w Polsce, w tym w szczególności nie ma obowiązku zgłaszania zakupu organom podatkowym.

Natomiast zasady opodatkowania najmu lub dochodu ze sprzedaży nieruchomości w Tunezji należy rozpatrywać na gruncie Konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Tunezyjskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w Tunisie dnia 29 marca 1993 r.

Odnośnie dochodu z najmu, zgodnie z art. 6 wskazanej Konwencji, dochody pochodzące z nieruchomości podlegają opodatkowaniu w Umawiającym się Państwie, w którym majątek nieruchomy jest położony. Postanowienia te stosuje się do dochodów z bezpośredniego użytkowania, najmu, dzierżawy, jak również każdego innego rodzaju użytkowania majątku nieruchomego.

W zakresie dochodu ze sprzedaży, jak stanowi art. 13 ust. 1 wskazanej Konwencji, zyski osiągnięte z przeniesienia własności majątku nieruchomego podlegają opodatkowaniu w tym Umawiającym się Państwie, w którym ten majątek jest położony.

Nie trzeba więc rozliczać podatku z tego tytulu w Polsce.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ewa 2019-02-08 16:51:39

    Witam z moich wiadomości wiem ze zakup mieszkania nie będzie nalezał do ciebie for ever tylko jakiś czas tam sa inne prawa dla europejczyków


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika