Zakup nieruchomości przez małżonków

Pytanie:

"Jesteśmy małżeństwem i przymierzamy się do zakupu działki budowlanej. Możemy ją kupić na jednego ze współmałżonków lub też na oboje małżonkow. Jaka jest różnica między tymi dwoma formami zakupu jeśli my mamy wspólnotę majątkową? Chcemy aby była to nasza wspólna własność tak jak to jest ze wspólną własnością małżeńską. Aby uniknąć wspólnego odwiedzania urzędów i notariusza wolelibyśmy jednak, aby działka została imiennie zakupiona na jednego ze współmałżonków. Czy ta wspólność majątkowa jest zachowana w przypadku zakupu na jednego z małżonków? Co to znaczy "majątek odrębny" przy wspólnocie majątkowej małżeńskiej? Jak wygląda sprawa dziedziczenia w przypadku, kiedy zakup dokonany jest na jednego ze współmałżonków, a jak kiedy na obydwoje?"

Odpowiedź prawnika: Zakup nieruchomości przez małżonków

Jeżeli działka budowlana zostanie zakupiona ze środków pochodzących z majątku odrębnego jednego z małżonków wchodzi w skład jego majątku odrębnego. Jeżeli natomiast zostanie zakupiona ze środków pochodzących z majątku wspólnego, stanie się składnikiem majątku wspólnego. Zasadą bowiem jest, iż pomimo, iż pomiędzy małżonkami istnieje ustrój wspólności majątkowej, to każdy z małżonków posiada jeszcze majątek odrębny. I tak na mocy art. 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w skład majątku odrębnego każdego z małżonków wchodzą: 1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej, 2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił, 3) przedmioty majątkowe nabyte ze środków uzyskanych w zamian za przedmioty wymienione w dwóch punktach poprzedzających, 4) przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków, 5) przedmioty majątkowe służące do wykonywania zawodu, jeżeli zostały nabyte ze środków należących do odrębnego majątku małżonka wykonywającego ten zawód; nie dotyczy to jednak przedmiotów służących do prowadzenia gospodarstwa rolnego lub przedsiębiorstwa, 6) prawa niezbywalne, 7) przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość, 8) wierzytelności o wynagrodzenie za pracę lub za inne usługi świadczone osobiście przez jednego z małżonków, 9) przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków, 10) prawa autorskie twórcy, prawa twórcy wynalazku, wzoru lub projektu racjonalizatorskiego. Jeżli więc dzoałak budowlana zostanie zakupiona za śrdoki wyżej wskazane, bądź za środki pochodzące z ich sprzedaży, należeć będzie do majątku odrębnego tego małżonka. Jeżeli chodzi o formalności, to tak czy inaczej czy też oboje, czy jedno z Państwa będziecie musieli ich dopełnić. W przypadku, gdyby jedno z Państwa chciało dokonać tego zakupu samodzielnie, ale działak ma należeć do majątku wspólnego, a w akcie notarialnym nie zostanie zamieszczone oświadczenie, iż środki pochodzą z majątku odrębnego któregoś z Państwa, działka należeć będzie do Państwa majątku wspólnego. Jeżeli chodzi o dziedziczenie, to jeżeli działka wchodzić będzie do Pastwa majątku wspólnego, podlegać będzie dziedziczeniuw taki sposób, iż po śmierci jednego z małżonków, tylko 1/2 udziału podlega dziedziczeniu po nim. Gdyby natomiat zmarł małżonek, w majątku którego znajdowałaby się działak jako składnik majątku odrębnego, podlega ona w całości dziedziczeniu po nim.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • KRZYSIEK 2015-09-01 17:16:05

    WITA,POTRZEBUJE PORADY PRAWNEJ,WIEC MIESZKAM ZA GRANICĄ I CHCIAŁBYM ZAKUPIC DZIAŁKE W POLSCE Z TYM ZE SAM BEZ OBECNOSCI ZONY,MAJĄTEK JEST WSPOLNY,JAK WYGLĄDA SPRAWA NOTARIALNA,CZY MOGE TO ZALATWIC SAM A EWENTUALNIE ZONE DOPISAC W POZNIEJSZYM CZASIE

  • Hanna Williamson 2012-04-13 23:14:44

    Jestesmy obywatelami W. Brytnii, chcemy kupic dzialke budowlana w Polsce, ja/zona/ jestem w Polsce czesto, czy moge to zakupic sama, bez obecnosci meza? Maz tylko pracuje.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika