Zaległy czynsz a spadek
Pytanie:
"W dniu 25.09.2005 r. zmarł mój szwagier i osierocił 15-letniego syna. Jest to mój siostrzeniec. Siostra moja, a jednocześnie matka mojego siostrzeńca zginęła w wypadku samochodowym w 997r. Siostrzeniec został sierotą. Mieszkał wraz z ojcem w mieszkaniu komunalnym w innym mieście niż ja. W dniu śmierci swojego ojca zabrałam siostrzeńca do siebie i mieszka wraz ze mną i moim synem. Z mieszkania, w którym mieszkał nie wymeldowałam go. Obecnie w Sądzie Rodzinnym złożony jest wniosek o opiekę prawną. Sprawa odbędzie się 30.01.br. Niestety źle mnie poinformowano w sprawie mieszkania siostrzeńca. Zaniedbałam tym samym poinformowanie Gospodarki komunalnej o tym fakcie. W dniu dzisiejszym administratorka tego budynku poinformowała mnie telefonicznie, że koniecznie muszę ten fakt zgłosić i muszę zapłacić zaległy czynsz, czyli ok.1 800 zł. Pani ta była naprawdę bardzo uprzejma, poinformowała mnie, jakie dokumenty mam złożyć, jakie oświadczenie napisać, ale zaległy czynsz niestety muszę zapłacić. Siostrzeniec ma rentę po swojej mamie (ojciec nie pracował) oraz dodatek sierocy. Razem 766 zł. Bardzo proszę o radę, co mam w tej sytuacji zrobić?"
Odpowiedź prawnika: Zaległy czynsz a spadek
Małoletni siostrzeniec dziedziczy spadek po swoim ojcu. Jako spadkobierca odpowiada także za długi spadkowe, w tym za zaległości czynszowe. Jednakże z uwagi na to, że jest to osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych, prawo przewiduje, że przyjęcie przez nią spadku następuje z dobrodziejstwem inwentarza. Wskutek przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza odpowiedzialność spadkobiercy za długi spadkowe ulega ograniczeniu do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku. Jeżeli spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, spłaci niektóre długi spadkowe, ale nie wie o istnieniu innych długów, ponosi odpowiedzialność za niespłacone długi tylko do wysokości różnicy między wartością ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku a wartością świadczeń spełnionych na zaspokojenie długów, które spłacił. Jeżeli jednak spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, spłacając niektóre długi wiedział o istnieniu innych długów spadkowych, ponosi on odpowiedzialność za te długi ponad wartość stanu czynnego spadku. Odpowiedzialność ta jest jednakże ograniczona tylko do takiej wysokości, w jakiej spadkobierca byłby obowiązany zaspokoić wierzycieli, gdyby spłacał należycie wszystkie długi spadkowe. Należy więc ustalić stan majątku zmarłego i w odpowiedniej wysokości spełnić świadczenie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?