Zaliczka na biegłego w postępowaniu egzekucyjnym

Pytanie:

"W toku egzekucji sądowej z nieruchomości komornik wezwał mnie do wpłacenie zaliczki na biegłego. Zaliczkę wpłaciłem, ale również wniosłem o zawieszenie postępowania. Po roku postępowanie umorzyło się z mocy prawa. Nie otrzymałem żadnej informacji (poza terminem opisu), ani też operatu, ani protokołu z oszacowania. Nie otrzymałem również faktury dokumentującej zapłatę dla biegłego. Czy Komornik powinien zwrócić mi pieniądze? Jeżeli nie to czy powinien przysłać mi protokół opisu wraz fakturą na moje imię i nazwisko i zwrócić resztę pieniędzy z zaliczki? "

Odpowiedź prawnika: Zaliczka na biegłego w postępowaniu egzekucyjnym

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o komornikach:  Komornik obowiązany jest rozliczyć zaliczkę w terminie miesiąca od dnia poczynienia wydatków, na które była przeznaczona, i zwrócić jej niewykorzystaną część. Jeżeli skutkiem wcześniejszego ukończenia postępowania lub z innych przyczyn opłacona zaliczkowo czynność w ogóle nie została dokonana, termin miesięczny biegnie od dnia ukończenia postępowania lub zaistnienia przyczyn niedokonania czynności. W tym celu komornik wydaje postanowienie, w którym określa w szczególności: stronę lub innego uczestnika postępowania, który uiścił zaliczkę i jej wysokość, czynności, na poczet których pobrano zaliczkę, ze wskazaniem daty ich dokonania, kwoty zaliczki zaliczone na pokrycie poszczególnych czynności, z jednoczesnym wskazaniem sposobu i podstaw ich wyliczenia, oraz kwotę podlegającą zwrotowi i oznaczenie osoby, na rzecz której zwrot ma nastąpić.

W związku z powyższym, komornik powinien wysłać Panu nie tyle fakturę i protokół opisu lecz postanowienie, w którym powinna zostać określona m.in. wysokość kwoty podlegającej zwrotowi, oraz wskazanie na co zaliczka została przeznaczona (jeśli w ogóle została zużyta).

Jeśli komornik nie wykona obowiązku, który nakłada na niego przepis prawa, to istnieje możliwość złożenia do sądu rejonowego skargi na zaniechanie przez komornika dokonania czynności komorniczej (art. 767 kodeksu postępowania cywilnego).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika