Założenie salonu tatuażu

Pytanie:

Planuję otworzyć salon tatuażu. Faktyczne usługi będzie wykonywać zatrudniona przez nas osoba. Czy do prowadzenia takiej działalności wymagane są specjalne pozwolenia, certyfikaty lub podobne? Czy wystarczy, że takie ewentualne dokumenty będzie miał pracownik? Jakie to konkretnie dokumenty?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Do prowadzenia salonu tatuażu nie jest wymagane specjalne zezwolenie czy certyfikat; zakłada się go tak samo, jak każdą inną działalność gospodarczą (trzeba uzyskać REGON, NIP itd.)  Prawo określa natomiast warunki, w jakich powinno się świadczyć usługi w salonie tatuażu. Kwestię tę reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (Dz.U nr 31, poz. 273). Rozporządzenie określa, jakie pomieszczenia winny być wydzielone w zakładzie, wymagania, jakie powinny spełniać te pomieszczenia, ich wyposażenie, sposób przechowywania narzędzi, bielizny (brudnej i czystej), preparatów kosmetycznych etc.
Obiekt, w którym prowadzona jest działalność w zakresie wykonywania zabiegów tatuażu winien uzyskać decyzję właściwego Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o spełnieniu wymagań higienicznych i zdrowotnych.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Tatuażystawarszaw

16.11.2013 3:44:36

Re: Założenie salonu tatuażu

mozesz robic sobie i w domu robisz to dla siebie

Usługodawca.

30.9.2010 19:6:22

Re: Założenie salonu tatuażu

Jestę zainteresowany prowadzeniem usług w zakresie tatuaży na ciałach.Proszę mi przedstawić sytuację zgodną z procedurą prawną dotyczącą prowadzenia takich usług.Dokadnie interesuje mnie działalność którą wkonuje osobiście,lecz bez założenia firmy usługowej.Dokładnie interesuje mnie,czy mogę wykonywać takie usługi bez zgody- BHP i czy wykonywane przezemnie tatuaże na ciałach ludzkich są zgodne z prawem.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 24.7.2019

  Blokowanie skradzionych telefonów komórkowych

  Dowiedz się, jak zablokować numer IMEI skradzionego telefonu komórkowego, jak odblokować numer IMEI odnalezionego telefonu komórkowego i jak zminimalizować ryzyko kupna kradzionego telefonu?

 • 14.4.2019

  „Głos Przedsiębiorcy” - zgłoś pomysł, jak ułatwić prowadzenie firmy

  Wiesz, jak poprawić warunki dla rozwoju biznesu w Polsce? Chcesz wskazać, jak praktycznie uprościć założenie działalności gospodarczej? Masz sugestię, co zrobić, aby poszerzyć dostęp do finansowania (...)

 • 10.8.2011

  Księgi wieczyste - założenie i wpis do księgi wieczystej

  Założenie księgi wieczystej następuje na wniosek osoby uprawnionej. W wyjątkowych sytuacjach założenie księgi wieczystej może nastąpić z urzędu np. po otrzymaniu przez sąd zawiadomienia o (...)

 • 14.3.2016

  Na czym polega umowa leasingu i jakie są jej rodzaje?

  Przez umowę leasingu finansujący (czyli np. bank) zobowiązuje się nabyć rzecz od określonego zbywcy, a następnie oddać tą rzecz korzystającemu do używania albo do używania i pobierani pożytków (...)

 • 16.8.2018

  Fundusze europejskie na start firmy

  Fundusze europejskie dają wiele możliwości uzyskania dofinansowania na założenie swojej firmy. Jeżeli ktoś ma pomysł na biznes, warto postarać się o środki unijne, które pomogą wystartować. (...)