Zameldowanie narodzonego dziecka najemcy

Pytanie:

"Jestem właścicielem kamienicy. Czy lokator, który płaci czynsz regulowany może bez mojej zgody zameldować swoje nowonarodzone dziecko, jeśli zawrze związek małżeński, to zameldować współmałżonka, zameldować osoby trzecie? Czy mogę zastrzec w urzędzie miasta, że bez mojej pisemnej zgody nie wolno meldować w mojej kamienicy? "

Odpowiedź prawnika: Zameldowanie narodzonego dziecka najemcy

Zgodnie z ustawą o ewidencji ludności i dowodach osobistych, najemca lokalu (w tym przypadku lokator płacący czynsz regulowany, ponieważ on też traktowany jest jako najemca) ma obowiązek zawiadomienia o stałym lub czasowym pobycie w jego lokalu osoby trwającym dłużej niż 2 miesiące odpowiedni organ gminy. Jest to tzw. obowiązek meldunkowy. Właściciel (zarządca) budynku jest obowiązany wskazać, czy osobie tej przysługuje uprawnienie do przebywania w lokalu, w którym ma nastąpić zameldowanie. W przypadku małżonki i dziecka najemca ma prawo przyjęcia ich do lokalu, ponieważ wobec dziecka ciąży na nim obowiązek wynikający z władzy rodzicielskiej, a wobec małżonki wynikający z małżeństwa polegający na zapewnieniu miejsca zamieszkania. W przypadku osób trzecich lokator płacący czynsz regulowany może je zameldować jedynie wtedy, gdy ciąży na nim wobec tych osób obowiązek alimentacyjny lub pozostaje z taką osoba w bliskim pożyciu. W innym przypadku musi mieć zgodę właściciela czy zarządcy domu. Właściciel nie może zastrzec w urzędzie, iż możliwość zameldowania będzie zależna od jego pisemnej zgody, ponieważ jest to sprzeczne z treścią obowiązku meldunkowego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika