Zameldowanie osoby przez współwłaściciela

Pytanie:

"Jestem współwłaścicielem domu w 1/2 części. Drugi współwłaściciel bez mojej wiedzy i tym bardziej zgody zameldował tam osobę trzecią na pobyt stały. Czy miał prawo to zrobić bez mojej zgody? "

Odpowiedź prawnika: Zameldowanie osoby przez współwłaściciela

W wypadku braku porozumienia współwłaścicieli, co do zarządu rzeczą wspólną mają zastosowanie art. 199-203 kodeksu cywilnego dalej (kc). W zasadzie każdy współwłaściciel obowiązany jest do współdziałania w zarządzie rzeczą wspólną (art. 200 kc ). Obowiązek ten polega na aktywnym, w miarę istniejących potrzeb, udziale w podejmowaniu decyzji dotyczących rzeczy wspólnej, np. w zakresie administrowania nieruchomością, podejmowania decyzji o remontach, pobierania pożytków i dochodów, ponoszenia związanych z tym wydatków i ciężarów. Warto byłoby dokonać podziału nieruchomości wspólnej do użytkowania w trybie określonym w art. 206 kc tak, aby każdy ze współwłaścicieli mógł mieć wydzieloną część nieruchomości do wyłącznego użytku. Sam wynajem domu bez Pana zgody jako współwłaściciela będzie przekraczał czynność zwykłego zarządu. Taka decyzja powodowałaby nieważność czynności prawnej. Jednak samo zameldowanie na pobyt stały nie wymaga zgody samego właściciela, a tym współwłaściciela zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U. 2006 r. Nr 139 poz. 993 z zm.). Ewidencja ludności służąca rejestrowaniu pobytu, ma charakter wyłącznie porządkowy co oznacza, że zameldowanie nie jest związane z rozstrzyganiem uprawnień do lokalu, ani tym samym prawa do przebywania w nim. Zameldowanie jest tzw. czynnością materialno-techniczną, której nie można zaskarżyć. Jeśli jednak dane umieszczone w formularzu meldunkowym budzą wątpliwości może dojść do odmowy zameldowania w formie tzw. decyzji administracyjnej, którą można zaskarżyć do wojewody.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jedna 2014-12-19 18:35:54

    O czym wy wogole piszecie! o prawie????!!! zameldowaniu????!!!! przeciez dzisaj tak jak za Stalina mozna domeldowac do komunalnego mieszkania jakis obcych ludzi i to bez poinformowania ich o tym!!! Tu w tym kraju dozywotnie stanowiska administracyjnych niedoukow i malo kulturalnych ludzi wykonywujacych te funkcje absurdy i skandale nie tylko meldunkowe, ale i grabiez nieruchomosci to jest chleb powszedni - a sedziowie i prokuratorzy im przygrywaja!!! To Matriks - nadal trwa!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika