Zameldowanie się bez zgody właściciela
Pytanie:
"Czy istnieje możliwość zameldowania się osoby w mieszkaniu bez zgody właściciela? W 2000 r. rodzice zapisali mi nowo wybudowany dom, w którym zameldowała się bez mojej zgody siostra. W Urzędzie gminy powiedziano mi, że siostra mogła się zameldować zgodnie z nowym prawem cywilnym. Czy to prawda?"
Odpowiedź prawnika: Zameldowanie się bez zgody właściciela
Kwestie meldunkowe regulowane są przepisami prawa administracyjnego, nie zaś cywilnego. Dokładnie, obowiązek meldunkowy określony jest w ustawie z dnia 10 kwietnia 1974 o ewidencji ludności i dowodach osobistych. W świetle przepisów powyższej ustawy i aktów wykonawczych, nie jest możliwe dokonanie zameldowania bez zgody właściciela zajmowanego lokalu lub innej osoby, której przysługuje prawo do lokalu. Składając wniosek o zameldowanie na formularzu meldunkowym (którego wzór zawiera rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji) konieczne jest potwierdzenie przez właściciela lokalu, wynajmującego, najemcy, osoby, której przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu, że dana osoba przebywa pod wskazanym adresem. W pytaniu podał Pan/Pani, że w 2000 r. został Panu/Pani zapisany nowo wybudowany dom. Jeżeli „zapisanie” polega wyłącznie na uczynieniu stosownej wzmianki w testamencie rodziców, nie jest Pan/Pani jeszcze właścicielem domu. Stanie się nim Pan/Pani dopiero z chwilą otwarcia spadku, a więc z chwilą śmierci spadkodawcy. Zatem, jeżeli nie jest Pan/Pani jeszcze prawnym właścicielem wybudowanego domu, nie było konieczne uzyskanie Pana/pani potwierdzenia przy dokonywaniu zameldowania.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?