Zameldowanie stałe i czasowe

Pytanie:

Czy mając zameldowanie czasowe trzeba wymeldować się ze stałego miejsca zameldowania?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Osoba, która opuszcza miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące, jest obowiązana wymeldować się w organie gminy, właściwym ze względu na dotychczasowe miejsce jej pobytu, najpóźniej w dniu opuszczenia tego miejsca. Zatem opuszczając miejsce pobytu stałego z zamiarem zameldowania się na pobyt czasowy, osoba obowiązana jest wymeldować się z miejsca pobytu stałego.

Ponadto osoba zameldowana na pobyt czasowy i przebywająca w tej samej miejscowości nieprzerwanie dłużej niż 2 miesiące jest obowiązana zameldować się na pobyt stały, chyba że zachodzą okoliczności wskazujące na to, iż pobyt ten nie utracił charakteru pobytu czasowego. Okolicznościami wskazującymi na pobyt czasowy trwający ponad 3 miesiące uważa się w szczególności: 1) wykonywanie pracy poza miejscem pobytu stałego, 2) pobyt związany z kształceniem się, leczeniem, wypoczynkiem lub ze względów rodzinnych, 3) odbywanie czynnej służby wojskowej, 4) pobyt w zakładach karnych i poprawczych, aresztach śledczych, schroniskach dla nieletnich i zakładach wychowawczych.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

Ewa Juchnniewicz

23.10.2016 13:10:45

Re: Zameldowanie stałe i czasowe

Wynajmuję mieszkanie rodzinie z Białorusi już od 5 lat, co roku melduję ich czasowo w moim mieszkaniu które im wynajmuję bo potrzebują tego meldunku do przedłużania swoich wiz. Czy moge tak corocznie ich meldować czy nic mi nie grozi że za parę lat przejmą moje mieszkanie. Na nich są zgłoszone rachunki za gaz i prąd.

ireneusz

20.5.2015 8:12:32

Re: Zameldowanie stałe i czasowe

urzędnik stwierdził że onmoże wymeldować tylko nieboszczyka ,wstyd na takie barachło w urzędach rzeczypospolitej złodziei

Maria

10.7.2013 12:34:47

Re: Zameldowanie stałe i czasowe

Czy mając zameldowanie czasowe trzeba wymeldować się ze stałego miejsca zameldowania?

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 8.1.2018

  E-meldunek - czyli jak wypełnić obowiązek meldunkowy z domu?

  Zmieniasz miejsce zamieszkania? A może przyjechałeś lub wracasz z zagranicy i nie masz meldunku w Polsce? Pamiętaj, żeby się zameldować. Teraz to prostsze niż kiedykolwiek. Każdy, kto mieszka (...)

 • 25.12.2004

  Nowe zasady dotyczące rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy

  Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy wprowadziło nowe zasady rejestracji bezrobotnych. Określa ono tryb rejestracji, sposób prowadzenia (...)

 • 11.8.2018

  Jak zameldować się w nowym miejscu przez Internet?

  Gdy ktoś postanowi zmienić miejsce zamieszkania, powinien pamiętać, że nie musi iść do urzędu, aby się wymeldować. Przez Internet może też zameldować się w nowym miejscu.

 • 18.2.2019

  Rynek obrotu kotłami do uszczelnienia

  Wyeliminowanie możliwości wprowadzania na polski rynek wysokoemisyjnych urządzeń grzewczych, co wpłynie na poprawę jakości powietrza w Polsce – to główny cel proponowanych przez Ministerstwo (...)

 • 28.2.2019

  Nowe wymagania dla kotłów

  Minister Przedsiębiorczości i Technologii w porozumieniu z Ministrem Środowiska wydał nowelizację rozporządzenia dot. wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Jej celem jest uszczelnienie obecnych (...)