Zamiana kary pozbawienia wolności na inną karę

Pytanie:

"Czy w przypadku wymierzenia oskarżonemu kary pozbawienia wolności istnieje możliwość zamiany takiej kary inną karę (karę pieniężną)?"

Odpowiedź prawnika: Zamiana kary pozbawienia wolności na inną karę

Kary pozbawienia wolności nie można zamienić na inną karę, np. na karę pieniężną. Istnieje natomiast możliwość jej odroczenia.

WpitDOMYSLNY> wypadku choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie tej kary sąd obowiązkowo odracza wykonanie tej kary do czasu ustania przeszkody. Sąd może (czyli zależy to od jego uznania) odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności na okres do 6 miesięcy, jeżeli natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki. Odroczenie może być udzielone kilkakrotnie, jednakże łączny okres odroczenia nie może przekroczyć roku, chyba że chodzi o kobietę ciężarną lub w okresie 3 lat po urodzeniu dziecka i sprawowania nad nim opieki.

Ponadto, jeżeli odroczenie wykonania kary nie przekraczającej 2 lat pozbawienia wolności trwało przez okres co najmniej jednego roku - sąd może warunkowo zawiesić wykonanie tej kary na ogólnych zasadach. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy kara nie jest wykonywana dowolnie długo wskutek bezprawnego uchylania się skazanego od jej odbywania.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • zygmunt stanczyk 2013-03-09 11:41:53

    prosilbym o zamiane kary pozbawienia wolnocsi na kare pieniezna stanczyk


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika