Zamieszczenie polecenia w darowiźnie

Pytanie klienta:

""Mamy na utrzymaniu, jako rodzina zastępcza, wnuka który w styczniu ubiegłego roku ukończył 18 lat i w dalszym ciągu uczęszcza do szkoły. Po ukończeniu 18 lat podarowaliśmy mu całe wyposażenie mieszkania /mieszkamy razem/ spisując odpowiedni akt darowizny na około 7 tys.zł. W zamian zobowiązał się opiekować nami do końca życia. Czy taka forma umowy darowizny musi być gdzieś zarejestrowana aby stanowiła prawomocny akt darowizny ?""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z art. 888 § 1 kodeksu cywilnego, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Cechą darowizny, stanowiącą o jej wyróżnieniu spośród innych umów, jest brak wzajemności świadczeń stron. Świadczenie darczyńcy jest bezpłatne, tzn. nie może on żądać spełnienia określonego świadczenia od obdarowanego. Jednakże przepisy kodesku cywilnego zezwalają na umieszczenie w umowie darowizny tzw. polecenia, czyli nałożenia na odbarowanego obowiązku oznaczonego działania lub zaniechania, nie czyniąc jednak nikogo wierzycielem (art. 893 k.c.). W analizowanym przypadku, poleceniem może być oznaczone działanie obdarowanego polegające na sprawowaniu opieki nad darczyńcą. W poleceniu należy dokładnie oznaczyć jego przedmiot. Darczyńca, który wykonał swe zobowiązanie może żądać wypełnienia polecenia, chyba że ma ono na celu wyłącznie korzyść obdarowanego (art. 894 § 1 k.c.). Obdarowany nie jest jednak dłużnikiem darczyńcy, nie ma tu żadnego zobowiązania. Skuteczność polecenia zawartego w umowie darowizny zależy od ważności umowy darowizny. Zgodnie zaś z art. 890 § 1 k.c., oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Jednakże z uwagi na przedmiot darowizny a także na zawarte w niej polecenie należy sugerować, aby umowę tą zawierać w formie aktu notarialnego.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.