Zamówienia publiczne do 30 tys. euro

Pytanie klienta:

""Zgodnie z zapisami w ustawie o zamówieniach publicznych przy przetargu nieograniczonym do 30 tys. euro zamawiający nie musi powoływać komisji przetargowej. Więc kto podejmuje decyzję o zwycięzcy przetargu, jakie formalno-prawne ustalenia obowiązują Zamawiającego w tym przypadku ? Czy decyzje co do zwycięzcy może podjąć np. sam dyrektor przedsiębiorstwa, a w przypadku gdy zamawiającym jest Gmina Miasta XXXXX - jedosobowo dyrektor/kierownik wydziału d/s inwestycji w tymże Urzędzie Gminy ? ""

Odpowiedź prawnika:

W przypadku zamówień publicznych, których wartość przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 30 000 euro, zamawiający jest obowiązany, a w przypadku zamówień publicznych poniżej tej kwoty - może powołać komisję przetargową. Zgodnie z brzmieniem tego artykułu (20a), ustęp 4, wyboru oferty najkorzystniejszej dokonuje kierownik jednostki lub osoba upoważniona. Jeżeli w konkretnym przypadku komisja przetargowa została powołana ( w wyniku realizacji obowiązku ustawowego), to kierownik jednostki lub osoba upoważniona dokonuje wyboru oferty najkorzystniejszej zatwierdzając propozycję komisji przetargowej. Jeżeli jednak nie została ona powołana (brak w danym przypadku obowiązku ustawowego, gdyż wartość zamówienia publicznego nie przekracza równowartości 30 tysięcy euro), to kierownik jednostki lub osoba upoważniona dokonuje wyboru samodzielnie. Z powyższego wynika, iż wspomniany w pytaniu dyrektor przedsiębiorstwa może dokonać samodzielnego wyboru oferty, a w przypadku gminy, jeżeli ów dyrektor/kierownik wydziału d/s inwestycji jest osobą upoważnioną, to także może dokonać wyboru samodzielnie.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.