Zaniżanie wynagrodzenia a mobbing

Pytanie:

"Zasądzono na moją korzyść za okres od 01.08.2001 r. do 30.04.2004 r. kwoty będące wyrównaniem zaniżonego wynagrodzenia zasadniczego. Kryterium stosowanym do dyskryminowania pracowników był warunek wypracowania "zysku i oszczędności " przez dany oddział szpitala, co mogło powodować zaniżanie oceny przydatności zawodowej dyskryminowanych lekarzy. To już wyczerpuje znamiona mobbingu (art. 94 (3) par 2 k.p.). Czy dysponując prawomocnym wyrokiem w/s dyskryminacji płacowej można wnieść powództwo o ustalenie, a potem o odszkodowanie za zaniżanie przez pracodawcę oceny przydatności zawodowej? "

Odpowiedź prawnika: Zaniżanie wynagrodzenia a mobbing

Przepisy kodeksu pracy w następujący sposób definiują pojęcie mobbingu:

Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

Pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

W przedstawionym przypadku nie wydaje siÄ™ jednak, że można mówić o mobbingu. WystÄ…pienie u pracownika (w jego psychice) zaniżonej oceny przydatnoÅ›ci zawodowej nie Å›wiadczy automatycznie o stosowaniu przez jego pracodawcÄ™ mobbingu. Dopiero wystÄ…pienie wspomnianego efektu - zaniżenie samooceny u pracownika – spowodowane opisanym w podanej definicji zachowaniem pracodawcy, jest mobbingiem.

Samo zaniżanie wynagrodzenia pracownika, choć następujące w sposób dyskryminujący nie oznacza działania polegającego na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, nawet jeśli efektem działań pracodawcy (czyli zaniżania wynagrodzenia) jest zaniżenie oceny przydatności zawodowej, poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika