Zaokrąglenie roszczenia w pozwie i odsetki

Pytanie:

"Dochodząc zwrotu pożyczki w kwocie 25 tys. euro, ograniczyłem roszczenie do kwoty 13686 euro. Po przeliczeniu na złotówki według obowiązującego na dany dzień kursu średniego NBP, dało to kwotę dokładnie 59.996,6868 zł. Ponieważ wyczytałem gdzieś, że taką wartość zaokrągla się w pozwie górę do pełnych złotych, więc zaokrągliłem do kwoty 59.997 zł. i wpisałem w pozwie jako wartość przedmiotu sporu. Mam teraz pytanie odnośnie kwoty od której mam domagać się odsetek. Czy domagać się mam odsetek od kwoty 59.997 zł, czy może od kwoty niezaokrąglonej - a więc od 59.996,6868 zł?"

Odpowiedź prawnika: Zaokrąglenie roszczenia w pozwie i odsetki

Zgodnie z art. 126[1] § 3 kpc wartości przedmiotu sporu lub zaskarżenia podaje się w złotych, zaokrąglając w górę do pełnego złotego.
Dochodzoną kwotą jest jednak kwota niezaokrąglona, ta kwotę należy podać w pozwie jako kwotę żądaną i od niej należy domagać się odsetek. Można dodać, że powszechnie przyjmuje się, że niezaokrągloną kwotą jest kwota wyrażona w złotych i groszach, stąd otrzymany przez Pana wynik należy skrócić do dwóch miejsc po przecinku, by uzyskać stosowną ilość groszy. Ta kwota będzie stanowiła kwotę, której zasądzenia się Pan domaga i od której żąda Pan by naliczano odsetki. Natomiast przy wskazywaniu wartości przedmiotu sporu kwotę tą należy zaokrąglić do pełnych złotych.
Również końcówkę opłaty uiszczanej tytułem wpisu zaokrągla się w górę do pełnego złotego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika