Zarząd spadkiem przez jednego ze spadkobierców

Pytanie:

"Czy mogę usunąć rzeczy z mieszkania mojej zmarłej matki, takie jak rzeczy osobiste, meble, ubrania bez powiadamiania drugiego spadkobiercy, który od 6 lat jest w zakładzie karnym i jeszcze kilka lat tam będzie? Czy ja mam się z nim kontaktować, czy najpierw trzeba zrobić stwierdzenie nabycia spadku i podział przez sąd? Ze spółdzielni mam miesiąc na opuszczenie mieszkania. Jeżeli nie mogę tego wynieść na śmietnik, to co z tym zrobić?"

Odpowiedź prawnika: Zarząd spadkiem przez jednego ze spadkobierców

Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku jest wydawane po po przeprowadzeniu rozprawy, na którą sąd wzywa wnioskodawcę oraz osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi. Sąd spadku bada z urzędu, kto jest spadkobiercą. Nie jest więc konieczne, by wnioskodawca wskazywał w pismie procesowym drugiego spadkobiercę. Może to jednak zrobić. Sąd bada, czy spadkodawca pozostawił testament, oraz wzywa do złożenia testamentu osobę, co do której będzie uprawdopodobnione, że testament u niej się znajduje. Jeżeli testament zostanie złożony, sąd dokona jego otwarcia i ogłoszenia.

W kwestii możliwość rozporządzania rzeczami należącymi do spadku należy przede wszystkim wskazać, że w przypadku, gdy jest kilku spadkobierców, istnieje między nimi wspólność majątku spadkowego. Spadkobiercy pozostają współwłaścicielami aż do działu spadku. Każdy ze współspadkobierców jest uprawniony do współposiadania przedmiotów spadkowych. Spadkobiercy mogą także rozporządzać tymi rzeczami przy zachowaniu następujących zasad:

  1. do dokonania czynności zwykłego zarządu majątkiem wspólnym potrzebna jest zgoda większości współspadkobierców, w przypadku braku takiej zgody każdy z nich może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności;
  2. do czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli, jeżeli i tutaj nie będzie zgody, to współspadkobiercy, których udziały wynoszą co najmniej połowę mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd.

Każdy ze współspadkobierców jest zobowiązany do współdziałania w zarządzie majątkiem. W przedstawionym wypadku jednak to współdziałanie ze strony osoby pozostającej w zakładzie karnym będzie utrudnione i zarząd będzie wykonywał drugi spadkobierca. Spadkobierca sprawujący zarząd może żądać od drugiego wynagrodzenia odpowiadającego uzasadnionemu nakładowi jego pracy.

Porzucenie rzeczy należących do majątku spadkowego (wyrzucenie ich na śmietnik) należy uznać za czynność przekraczającą zwykły zarząd. Konieczna jest więc zgoda drugiego spadkobiercy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika