Zarzut nieprawdziwej wartości przedmiotu sporu

Pytanie:

"Czy jest właściwe i zgodne z kpc, jeśli pozwany przed pierwszą rozprawą wyśle do sądu wniosek o zarządzenie dochodzenia w kwestii oznaczenia wartości sporu, a także wniosek o wyznaczenie późniejszego terminu rozprawy (ten ostatni wniosek w jakim trybie?)? Natomiast pozwany nie wyśle odpowiedzi na pozew - czy brak odpowiedzi na pozew nie spowoduje wydania wyroku zaocznego? Czy jest możliwe, aby brak odpowiedzi na pozew spowodował odrzucenie wniosku o zarządzenie dochodzenia w kwestii oznaczenia wartości sporu? Na czym polega takie dochodzenie? Na czyj koszt jest dokonywane? Jest to sprawa cywilna o cofnięcie darowizny. Zależy mi na odwleczeniu sprawy i chciałbym wiedzieć czym ryzykuję. "

Odpowiedź prawnika: Zarzut nieprawdziwej wartości przedmiotu sporu

Odroczenie posiedzenia może nastąpić na wniosek stron lub z urzędu. W obu przypadkach muszą występować ważne powody. Przyczyną leżącą po stronie powoda czy pozwanego jest przykładowo choroba czy niemożność dotarcia na miejsce. Odroczenie posiedzenia powinno także nastąpić w razie nieobecności strony powodowanej ważną przyczyną. Wartość przedmiotu sporu może być sprawdzona przez sąd z urzędu lub na zarzut pozwanego przed wdaniem się przez niego w spór. Ustalona w wyniku dochodzenia wartość nie podlega ponownemu badaniu. Zgodnie z postanowieniem SN z dnia 4 lipca 1988r., sygn. IVCZ 90/88, zarzut może nastąpić w odpowiedzi na pozew, jeżeli odpowiedź na pozew nie nastąpiła, to na pierwszej rozprawie, a pozwany nie wziął udziału w rozprawie i został wydany wyrok zaoczny - zarzut może być podniesiony w sprzeciwie od wyroku zaocznego. Co do zasady pozwany nie ma obowiązku składać odpowiedzi na pozew. Sąd jednak może zarządzić taką odpowiedź, a także wymianę między stronami innych pism przygotowawczych, jeżeli sprawa jest zawiła lub rozrachunkowa. Wyrok zaoczny może być wydany, jeśli pozwany nie stawił się na rozprawę lub w niej nie uczestniczy mimo swojej obecności. Sąd orzeka wtedy na podstawie twierdzeń powoda, chyba że wystąpią poważne wątpliwości czy są zgodne z prawdą. W ciągu tygodnia od doręczenia wyroku zaocznego pozwany może złożyć sprzeciw, przytaczając zarzuty, dotyczące pozwu oraz fakty i dowody je uzasadniające. Sąd ma obowiązek przeciwdziałania przewlekaniu sprawy. W tym celu może wykorzystywać swoje uprawnienia, na przykład zarządzić złożenie odpowiedzi na pozew. Strona może ponieść konsekwencje swojego zachowania, powodującego przewlekłość postępowania, poprzez poniesienie kosztów tym spowodowanych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika