Zarzuty do planu podziału
Pytanie:
"W planie podziału sumy uzyskanej z egzekucji z nieruchomości sąd zatwierdził projekt, w którym źle została podzielona kwota pomiędzy dwóch wierzycieli w/g proporcji przewidzianych w art. 1026 § 1 KPC. Otrzymałem za mało, a drugi wierzyciel za dużo. Czy w tej sytuacji powinienem zaskarżyć plan podziału w całości, czy tylko w części, wyłączając z zaskarżenia tę część planu, w której przyznano mi daną kwotę oraz tę część, w której przyznano drugiemu wierzycielowi kwotę, która moim zdaniem mu się należy, a zaskarżając tylko tę część, która dotyczy spornej kwoty przyznanej drugiemu wierzycielowi, a nie mnie. Wiązałoby się to z tym, że dany punkt planu podziału byłby zaskarżony nie w całości, a jedynie w części, z którą się nie zgadzam. Czy jest o proceduralne możliwe, aby zarzuty zaskarżały tylko część danego punktu planu podziału? Innymi słowy, czy jeżeli nie zaskarżę punktu, w którym przyznana mi jest dana kwota to znaczy, że się z tą kwotą zgadzam, czy też nie leży to w sprzeczności z żądaniem przyznania większej kwoty?"
Odpowiedź prawnika: Zarzuty do planu podziału
Z przepisów wynika, że o sporządzeniu planu podziału zawiadamia się dłużnika i osoby uczestniczące w podziale. W ciągu 2 tygodni od zawiadomienia można wnosić zarzuty do organu egzekucyjnego. Zarzuty są środkiem odwoławczym od planu podziału. Przepisy nie ustanawiają dla tego środka odwoławczego szczególnej formy, w związku z tym należy przyjąć, że zarzuty można wnosić ustnie do protokołu oraz na piśmie. Mogą je wnosić osoby, które mają w tym interes prawny, czyli których dotyczy plan podziału. Jeżeli osoba wnosząca zarzuty wybrała formę pisemną, to zarzuty powinny odpowiadać wymaganiom z art. 126 i n. k.p.c., wówczas osoba składająca zarzuty powinna przytoczyć, w jakiej części kwestionuje plan podziału oraz okoliczności uzasadniające. Do takich okoliczności należy zarzut błędnego wyliczenia należności na skutek wadliwie przeprowadzonej operacji rachunkowej, przyjęcie określonej sumy bez należytego udokumentowania, bezzasadne pominięcie osoby w planie podziału, błędnie przyjęta kolejność itp. (Świeboda Zdzisław Komentarz do kodeksu postępowania cywilnego. Część druga. Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne Warszawa 2004 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie III) ss. 472).
Plan podziału sumy uzyskanej z egzekucji może być zatem zaskarżony w części. Wniesienie zarzutów wstrzymuje wykonanie planu tylko w części, której zarzuty dotyczą. W niezaskarżonej części plan będzie podlegał wykonaniu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?