Zasadność wypowiedzenia umowy o pracę, zawartej na czas nieokreślony

Pytanie:

"Chciałbym podważyć zasadność wypowiedzenia mojej umowy o pracę, zawartej na czas nieokreślony. W jaki sposób mogę to zrobić?"

Odpowiedź prawnika: Zasadność wypowiedzenia umowy o pracę, zawartej na czas nieokreślony

Jak podaje Małgorzata Gersdorf w publikacji Kodeks pracy. Komentarz, Warszawa 2010 LexisNexis „Wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę sprzeczne z przepisami prawa lub z zasadami współżycia społecznego, podobnie jak nieuzasadnione, jest skuteczne, prowadząc do rozwiązania stosunku pracy, i może być unicestwione jedynie w wyniku odwołania się pracownika do sądu pracy. O bezskuteczności takiego wypowiedzenia może orzec sąd z inicjatywy pracownika. Stwierdzenie wadliwości takiej czynności prawnej zatem może nastąpić bądź w orzeczeniu o jej bezskuteczności, o przywróceniu pracownika do pracy, a także w orzeczeniu zasądzającym na jego rzecz odszkodowanie, jeżeli pracownik nie żąda przywrócenia do pracy albo jeżeli nie może domagać się przywrócenia do pracy, ponieważ wypowiedzenie dotyczy umowy o pracę zawartej na czas określony”.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika