PCC przy zakupie mieszkania od spółdzielni
Pytanie:
"Brat zakupił prawo do własnościowego mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej w drodze przetargu. Otrzymał od spółdzielni rachunek na zakupione mieszkanie. Od umowy sprzedaży nie naliczono PCC. Czy w przypadku zakupu od spółdzielni mieszkaniowej prawa do własnościowego lokalu mieszkalnego kupujący powinien zapłacić podatek pod czynności cywilnoprawnych?"
Odpowiedź prawnika: PCC przy zakupie mieszkania od spółdzielni
Czynności polegające na ustanowieniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształceniu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkaniowego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, które to nie są wymienione w katalogu czynności podlegających podatkowi od czynności cywilnoprawnych (art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych), nie są objęte zakresem przedmiotowym ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Odmiennie natomiast będzie się przedstawiać sytuacja, gdy pomiędzy kupującym a spółdzielnią zostanie zawarta umowa sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Umowa sprzedaży będzie wymagała formy aktu notarialnego i płatnik-notariusz powinien pobrać należny podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% od wartości rynkowej nabywanego prawa (podstawa prawna art. 1 ust. 1 oraz art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).
Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych (por. informacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze z dnia 21 kwietnia 2004 r., sygn. PM 436/07/04; informacja Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z dnia 14 czerwca 2004 r., sygn. p-I/443/46/MW/04).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?