Zasady tworzenia ZFŚS i rezygnacji z niego

Pytanie:

"Otrzymałem od was odpowiedź w sprawie ZFSS, że wystarczy zapis w regulaminie pracy o odstąpieniu od tworzenia funduszu. Państwowy Inspektor Pracy twierdzi natomiast, że co roku powinienem zbierać od pracowników podpisane przez nich oświadczenia, że odstąpiłem od tworzenia funduszu. W czasie opracowywania regulaminu wynagrodzenia został wprowadzony w nim stosowny zapis w uzgodnieniu z przedstawicielem załogi, a załoga została zapoznana z regulaminem. Czy naprawdę muszę co roku tworzyć sterty papierów, które wydaje mi się niczemu nie służą?"

Odpowiedź prawnika: Zasady tworzenia ZFŚS i rezygnacji z niego

Art. 3 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych w ust. 1 stanowi, że Fundusz tworzą pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Tworzenie tego funduszu jest dla tych pracodawców obowiązkowe.

Zgodnie natomiast z ust. 3 ustawy pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą tworzyć Fundusz lub mogą wypłacać świadczenie urlopowe. Ci właśnie pracodawcy, o których mowa w ust. 3, którzy są nieobjęci układem zbiorowym pracy oraz niezobowiązani do wydania regulaminu wynagradzania, informacje w sprawie nie tworzenia Funduszu i niewypłacania świadczenia urlopowego przekazują pracownikom w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego, w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Natomiast u pracodawców, o których mowa w ust. 3, zatrudniających co najmniej 20 pracowników, objętych układem zbiorowym pracy, postanowienia w sprawie nietworzenia Funduszu i niewypłacania świadczenia urlopowego zawiera się w układzie zbiorowym pracy. Jeżeli u takich pracodawców pracownicy nie są objęci układem zbiorowym pracy, postanowienia w sprawie nietworzenia Funduszu i niewypłacania świadczenia urlopowego zawiera się w regulaminie wynagradzania.

Zatem procedura podawania informacji o nie tworzeniu ZFŚS jest uzależniona od liczby pracowników i obowiązujących regulaminów bądź układu zbiorowego pracy.

Sytuacja 1: Pracodawca zatrudnia 21 pracowników, lecz w przeliczeniu na pełne etaty zatrudnia mniej niż 20. Zatem ma dwie możliwości zawarcia informacji o nie tworzeniu funduszu albo w układzie zbiorowym jeśli obowiązuje albo w regulaminie wynagradzania. Bowiem zgodnie z art. 77[2] kodeksu pracy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników, nie objętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy, ustala warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania.

Sytuacja 2: Pracodawca zatrudnia 18 pracowników. Jeśli jest objęty układem zbiorowym pracy może w nim wyrazić oświadczenie o nie tworzeniu ZFŚS.

Sytuacja 3: Pracodawca zatrudnia 18 pracowników i nie jest objęty układem zbiorowym pracy. Jako zatrudniający 18 pracowników nie jest zobowiązany do tworzenia regulaminu wynagradzania (nie jest istotne, że go posiada). Taki pracodawca ma obowiązek przekazania informacji o nie tworzeniu funduszu i niewypłacaniu świadczenia urlopowego pracownikom w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego, w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Tylko w tym przypadku wyłączenie za pomocą regulaminu możliwości tworzenia ZFŚS jest nieskuteczne.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Malgorzata 2015-01-03 16:20:06

    Pracuję w jednostce budżetowej w której zatrudnionych jest jeszcze 7 osób. Ostatnio oddzieliliśmy się od większej struktury i w związku z tym zasady " otrzymywania pomocy" zostaly na nowo określone przez kierownika placówki. Dla pracowników placówki są one mniej atrakcyjne, niż w poprzedniej placówce. Kto decyduje o regulaminie ZFŚS i czy musi on być skonsultowany z prawnikiem? Czy kierownik placówki jako pracodawca może tworzyć ZFŚS? Proszę też o podanie podstawowych zasad funkcjonowania ZFŚS. Dziękuję

  • Beata 2014-09-20 21:19:42

    Od września tego roku utworzone zostało gminne przedszkole. Przedszkole to powstało w budynku gdzie jest prowadzona Szkoła Podstawowa. Nowa Pani Dyrektor przedszkola była pracownikiem Szkoły i zatrudnia teraz 5 pracowników. Czy należy utworzyć fundusz dla tej jednostki, czy tworzy się go dopiero na kolejny rok? Jeżeli się go nie tworzy dla nowych nauczycieli to co zrobić z Panią Dyrektor, czy jej też nie będzie się należał tzw. socjal?

  • Janusz Leszczyńsk 2013-06-03 12:25:21

    Jak pracodawca powinien informować pracownika o zfśs czy w zakładzie zatrudnialącym więcej niż 100 osób musi być zorganizowany fundusz. Jak pracodawca powinien informować o rozliczeniu funduszu.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika