Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Osobami uprawnionymi do korzystania z ZFŚS są pracownicy (nie ma mowy o okresie zatrudnienia) i ich rodziny, emeryci i renciści a także byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z Funduszu.
Zatem nie trzeba już być pracownikiem w momencie wypłaty środków z ZFŚS, jak również nie trzeba być pracownikiem przez cały rok. Zwolnienie lekarskie nie powoduje rozwiązania stosunku pracy i nie ma wpływu na świadczenia z funduszu.
Zasadą jest, że przyznawanie ulgowych usług i świadczeń (bonów) oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu oraz zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie uzgodnionym w trybie przewidzianym ustawą o związkach zawodowych. U pracodawcy, u którego nie działa organizacja związkowa regulamin ten ustala pracodawca w uzgodnieniu z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.
Związkom zawodowym przysługuje prawo wystąpienia do sądu pracy z roszczeniem o zwrot Funduszowi środków wydatkowanych niezgodnie z przepisami ustawy lub o przekazanie należnych środków na Fundusz.
Środki funduszu nie są przekazywane do dyspozycji załogi reprezentowanej przez zakładową organizację związkową lub przez wybranego pracownika, gdy u danego pracodawcy nie działa organizacja związkowa. Pozostają one nadal własnością pracodawcy, który nie może nią jednak swobodnie rozporządzać. Pracodawca administruje środkami funduszu w granicach określonych ustawą i regulaminem funduszu.