Zasięgnięcie opinii biegłego

Pytanie:

"Jest sprawa, w której wuj chce cofnąć darowiznę. Wuj podał zaniżoną wartość nieruchomości, a ja ją zakwestionowałem. Sąd nakazał mi dokonanie wyceny nieruchomości. Jest to wycena w trakcie postępowania. Sąd zlecił biegłemu wycenę i nakazał mi pokryć koszty wyceny. Jak uniknąć poniesienia kosztów wyceny i oddalić wniosek o wycenę? Czy podając wysoką wartość mogę być narażony na jakieś koszty? Czy może być dokonana wycena na koszt powoda? "

Odpowiedź prawnika: Zasięgnięcie opinii biegłego

Z przedstawionego pytania wynika, że sąd, w celu sprawdzenia wartości przedmiotu sporu na zarzut pozwanego, zarządził przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego. Strona, która wnosiła o podjęcie czynności połączonej z wydatkami, a taką czynnością jest przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego, zobowiązana jest złożyć zaliczkę na pokrycie tych wydatków. Jeżeli obie strony wnosiłyby o podjęcie czynności lub sąd czynność zarządził z urzędu albo na wniosek sądu polubownego, zaliczkę składają strony w równych częściach lub w innym stosunku, według uznania sądu.

Jeżeli złożona przez strony zaliczka nie wystarcza na pokrycie pełnego wynagrodzenia biegłego, a postępowanie w I instancji jest już zakończone, pozostałą kwotę dla biegłego wykłada tymczasowo Skarb Państwa. Sąd, przed którym sprawa toczyła się w I instancji, powinien w odrębnym postanowieniu orzec, która strona i w jakim stosunku powinna zwrócić Skarbowi Państwa wyłożoną resztę wynagrodzenia biegłego.

Na postanowienie sądu co do wynagrodzenia biegłego przysługuje zażalenie. Według orzeczenia Sądu Najwyższego z 7 listopada 1974 r., IICZ 194/74, opublikowane w OSPiKA 1975, nr 9, poz. 205, zażalenie to przysługuje nie tylko biegłemu, ale również i stronom. Zażalenie strony na postanowienie sądu, którego przedmiotem jest wynagrodzenie biegłego, podlega opłacie sądowej.

Zgodnie z wyrokiem SN z dnia 27 lipca 1971 r., sygnatura II CZ 88/71 strona, która wnosiła o podjęcie czynności połączonej z wydatkami, obowiązana jest złożyć zaliczkę za ich pokrycie. Nie może być jednak ten obowiązek nakładany w oderwaniu od zagadnienia rozkładu ciężaru dowodu. W przedstawionym przypadku powołuje się Pan na fakt, że wartość nieruchomości została zaniżona. Ciężar dowodu leży po stronie osoby, która na daną okoliczność się powołuje, czyli w tym wypadku po stronie Pana.

Sąd oznacza wysokość zaliczki i termin jej złożenia. Jeżeli przewidywane wydatki są większe od złożonej zaliczki, sąd nakaże stronie jej uzupełnienie. Wykonanie czynności zależne jest od uiszczenia zaliczki, chyba że sąd pomimo nieuiszczenia zaliczki przez strony uzna wykonanie czynności za konieczne do rozstrzygnięcia sprawy. W tym wypadku kwotę potrzebną na pokrycie wydatków wykłada tymczasowo Skarb Państwa. Przewodniczący wezwie stronę zobowiązaną do złożenia zaliczki, aby w terminie dwóch tygodni, zapłaciła sumę wyłożoną przez Skarb Państwa. W razie bezskutecznego upływu tego terminu przewodniczący zarządzi ściągnięcie wyłożonej kwoty bez wstrzymania biegu postępowania.

Koszty poniesione przez stronę, do których należy także w/w zaliczka zostaną zwrócone jej przez drugą stronę procesu w razie wygrania sprawy.

W przedstawionej sytuacji możliwe jest też wnioskowanie o zwolnienie od kosztów. Zwolnienia od kosztów sądowych domagać się może osoba fizyczna, która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Od sądu zależy uznanie tego oświadczenia za dostateczne do zwolnienia od kosztów sądowych. Strona, która została w całości zwolniona od kosztów sądowych, nie wnosi opłat sądowych i nie ponosi wydatków, które wykłada za nią Skarb Państwa.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika