Zaskarżenie aktu prawa miejscowego

Pytanie:

"Jestem osobą z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z upośledzeniem narządu ruchu. Muszę korzystać z samochodu, żeby normalnie funkcjonować i pracować zawodowo. Posiadam kartę parkingową wydaną przez Urząd Miasta Warszawy oraz Kartę N+ na samochód, którego jestem właścicielem. Problem polega na tym, że kupiłem nowy samochód w leasingu konsumenckim, który na warunkach określonych w umowie wykupię po upływie 48 miesięcy i wtedy stanę się jego właścicielem. Stary samochód muszę sprzedać. Z uchwały Rady Miasta wynika, że kartę N+ może uzyskać osoba niepełnosprawna, która jest właścicielem pojazdu. Dla mnie jako osoby niepełnosprawnej nie ma znaczenia status własnościowy pojazdu (w umowie leasingu występuję jako użytkownik samochodu). Nowy samochód użytkowany jest dokładnie w taki sam sposób, jakbym był jego właścicielem. Bez karty N+ pozostaje mi tylko parkowanie na kopertach, których niedostateczna ilość i zajmowanie przez innych użytkowników dróg praktycznie uniemożliwia korzystanie z samochodu, co przekłada się negatywnie na moją zdolność do normalnego życia i pracy zawodowej. Co powinienem zrobić, aby uzyskać kartę N+ na nowy samochód zakupiony w leasingu konsumenckim, którego jestem użytkownikiem? Czy w przypadku odmowy mogę się odwołać i gdzie, jakiej argumentacji użyć? Czy ewentualną odmowę można uznać za dyskryminację osoby niepełnosprawnej i użyć jako argumentu w dalszym postępowaniu?"

Odpowiedź prawnika: Zaskarżenie aktu prawa miejscowego

RzeczywiÅ›cie z § 3 uchwaÅ‚y Nr XX/349/2003 Rady Miasta Warszawy (dalej: Rada) z dnia 25 listopada 2005 roku ewidentnie wynika, iż zerowa stawka opÅ‚aty wprowadzona jest dla osób niepeÅ‚nosprawnych, bÄ™dÄ…cych wÅ‚aÅ›cicielami pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie caÅ‚kowitej do 2,5 tony, oznaczonego kartÄ… N+. Unormowanie to nie uwzglÄ™dnia wiÄ™c instytucji prawnych umożliwiajÄ…cych korzystanie z pojazdów osobom niepeÅ‚nosprawnym, nie bÄ™dÄ…cych wÅ‚aÅ›cicielami pojazdów, a korzystajÄ…cych np. z leasingu konsumenckiego. Jest to rozwiÄ…zanie dyskryminujÄ…ce posiadaczy pojazdów, którzy stanÄ… sie ich wÅ‚aÅ›cicielami po uiszczeniu wynagrodzenia pieniężnego. Wobec tego, w Å›wietle przedstawionego stanu faktycznego, możliwe jest zÅ‚ożenie pisma o wydanie takiej karty wraz ze wskazaniem na w/w unormowanie dyskryminujÄ…ce użytkowników pojazdów. Bardzo prawdopodobne, iż mimo tak jednoznacznego sformuÅ‚owania w uchwale Rady karta zostanie Panu wydana. JeÅ›li jednak nie nabÄ™dzie Pan uprawnienia do korzystania z instytucji zerowej stawki opÅ‚at, konieczne stanie siÄ™ wszczÄ™cie postÄ™powania majÄ…cego na celu zmianÄ™ istniejÄ…cej uchwaÅ‚y Rady.

W tym zakresie niezbÄ™dne bÄ™dzie zaskarżenie uchwaÅ‚y w Å›wietle ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorzÄ…dzie gminnym. WedÅ‚ug przepisu art. 101 każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostaÅ‚y naruszone uchwaÅ‚Ä… lub zarzÄ…dzeniem podjÄ™tymi przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej, może - po bezskutecznym wezwaniu do usuniÄ™cia naruszenia - zaskarżyć uchwaÅ‚Ä™ lub zarzÄ…dzenie do sÄ…du administracyjnego. Pierwszym etapem bÄ™dzie wiÄ™c wezwanie - w tym przypadku Prezydenta Miasta - do usuniÄ™cia naruszenia prawa. Ustawa nie przewiduje w tym zakresie żadnego terminu, ważne ażeby zachodziÅ‚y podstawy, czyli aby akt naruszaÅ‚ prawa skarżącego. Dopiero po wyczerpaniu tego Å›rodka można wnieść skargÄ™ do sÄ…du administracyjnego (w terminie 30 dni od dnia uzyskania odpowiedzi na wezwanie). Przepisu nie stosuje siÄ™, jeżeli w sprawie orzekaÅ‚ już sÄ…d administracyjny i skargÄ™ oddaliÅ‚. SkargÄ™ na uchwaÅ‚Ä™ lub zarzÄ…dzenie, o których mowa w ust. 1, można wnieść do sÄ…du administracyjnego w imieniu wÅ‚asnym lub reprezentujÄ…c grupÄ™ mieszkaÅ„ców gminy, którzy na to wyrażą pisemnÄ… zgodÄ™.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika