Zaskarżenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
Pytanie:
"Witam. W mojej gminie uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Niestety jego postanowienia są dla mnie niekorzystne. Czy mogę go zaskarżyć do wojewódzkiego sądu administracyjnego?"
Odpowiedź prawnika: Zaskarżenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
Jeżeli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego został już uchwalony, ewentualnie można zastanawiać się nad zaskarżeniem go do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Sąd ten jednakże bada akty prawa miejscowego wyłącznie pod kątem legalności – konieczne byłoby więc wykazanie, że podczas jego uchwalania naruszone zostały przepisy prawa, np. nie dochowano prawidłowej procedury. Zgodnie z art. 101 ustawy o samorządzie gminnym każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą lub zarządzeniem podjętymi przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej, może - po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia - zaskarżyć uchwałę lub zarządzenie do sądu administracyjnego.
Mieszkańcy gminy nie mają niestety bezpośredniego wpływu na kształt uchwalanego MPZP. Decyzje w tym zakresie podejmują organy gminy, które mają jedynie obowiązek umożliwienia mieszkańcom zgłaszania swoich uwag i wniosków, nie mają jednak obowiązku ich uwzględniania.
Zaskarżenie uchwalonego już MPZP do sądu administracyjnego byłoby natomiast możliwe tylko w wypadku, gdyby uchwalony on został z naruszeniem przepisów prawa.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?