Zaskarżenie postanowienia wstepnego
Pytanie:
"Sąd cywilny wydał postanowienie wstępne w postępowaniu o podział majątku wspólnego o nierównych udziałach stron. Postanowienie to ogłosił w obecności jednej ze stron, wcześniej uprzedzając, iż obecność na ogłoszeniu nie jest obowiązka. Czy na takie postanowienie służy stronom zażalenie czy apelacja? Jakie są terminy na wniesienie ich? Czy jeśli to apelacja - najpierw należy napisać wniosek o uzasadnienie? W jakim terminie, czy jest on uzależniony od obecności bądź nieobecności stron na ogłoszeniu? "
Odpowiedź prawnika: Zaskarżenie postanowienia wstepnego
Zgodnie z art. 567 § 1 kpc w postępowaniu o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami sąd rozstrzyga także o żądaniu ustalenia nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym oraz o tym, jakie wydatki, nakłady i inne świadczenia z majątku wspólnego na rzecz majątku osobistego lub odwrotnie podlegają zwrotowi.
§ 2. W razie sporu co do ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym sąd może w tym przedmiocie orzec postanowieniem wstępnym.
§ 3. Do postępowania o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami, a zwłaszcza do odrębnego postępowania w sprawach wymienionych w paragrafie pierwszym stosuje się odpowiednio przepisy o dziale spadku.
Postanowienie wstępne podlega zaskarżeniu apelacją.
Apelację od postanowienia co do ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym rozpoznaje sąd okręgowy.
Rozpoznanie sprawy następuje w składzie trzech sędziów zawodowych.
W terminie 7 dni od dnia ogłoszenia postanowienia wstępnego wnosi się do sądu I instancji wniosek o uzasadnienie postanowienia. Termin ten biegnie również, gdy strony nie były obecne na ogłoszeniu postanowienia.
W myśl art. 368 § 1kpc apelacja powinna czynić zadość wymaganiom przewidzianym dla pisma procesowego, a ponadto zawierać:
-
oznaczenie wyroku, od którego jest wniesiona, ze wskazaniem, czy jest on zaskarżony w całości czy w części,
-
zwięzłe przedstawienie zarzutów,
-
uzasadnienie zarzutów,
-
powołanie, w razie potrzeby, nowych faktów i dowodów oraz wykazanie, że ich powołanie w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji nie było możliwe albo że potrzeba powołania się na nie wynikła później,
-
wniosek o zmianę lub o uchylenie wyroku z zaznaczeniem zakresu żądanej zmiany lub uchylenia.
Apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżone postanowienie, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej postanowienia z uzasadnieniem. Jeżeli strona nie zażądała uzasadnienia w terminie tygodniowym od ogłoszenia sentencji, termin do wniesienia apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin do żądania uzasadnienia.
Zgodnie z art. 371kpc po doręczeniu apelacji stronie przeciwnej sąd pierwszej instancji przedstawia niezwłocznie akta sprawy sądowi drugiej instancji.
Strona przeciwna może w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia apelacji wnieść odpowiedź na apelację wprost do sądu drugiej instancji.
Rozprawa przed sądem drugiej instancji odbywa się bez względu na niestawiennictwo jednej lub obu stron.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?