Zaskarżenie uchwały zebrania przedstawicieli

Pytanie:

"W naszej spółdzielni, po spełnieniu wszystkich wymogów formalnych, prawnych i statutowych (zebraniu odpowiedniej ilości podpisów mieszkańców osiedla z podanym porządkiem obrad) zwołano zebranie grupy członkowskiej, na którym odwołano przedstawicieli na zebranie przedstawicieli i dwóch członków rady osiedla. Zebranie odbyło się 09 marca 2004 r. Na zebraniu tym, przeprowadzonym zgodnie z prawem, statutem i regulaminem zebrania Grupy Członkowskiej wybrano jednocześnie nowych przedstawicieli i dwóch członków rady osiedla. Mimo, iż nikt z zarządu spółdzielni, rady nadzorczej i uczestników zebrania grupy nie wnosił żadnych uwag do przebiegu tego zebrania (łącznie z odwołanymi przedstawicielami), przedstawiciele odwołani po około dwóch tygodniach napisali pismo do zarządu o skierowanie ich protestu do najbliższego zebrania przedstawicieli o unieważnienie tej części zebrania grupy członkowskiej, o ich ocenę i ewentualne ich odwołanie. Zarząd zwołując roczne zebranie przedstawicieli (w czerwcu 2004r) wydał mandaty przedstawicielom odwołanym. Przedstawiciele nowo powołani nie otrzymali mandatów i nie mogli uczestniczyć w tym zebraniu. O ważności zebrania grupy z dnia 09 marca 2004r. decydowali więc, między innymi przedstawiciele odwołani. Złożyliśmy pozew do sądu o uchylenie tej uchwały zebrania przedstawicieli, mocą której zebranie przedstawicieli unieważniło część zebrania grupy członkowskiej. Sąd uznał nasz pozew o uchylenie tej uchwały i w dniu 09 lutego 2005 r. ogłosił wyrok uchylający, tym samym przywrócił nam mandaty przedstawicieli na zebranie przedstawicieli. Wiem, że wyrok jest nieprawomocny, gdyż spółdzielnia może złożyć apelację i chyba z tej możliwości skorzysta, jednak można z prawdopodobieństwem stwierdzić, że wyrok sądu apelacyjnego utrzyma w mocy wyrok sądu okręgowego. Czy możemy zaskarżyć inną uchwałę z tego zebrania przedstawicieli (z 26 czerwca 2004r.), w którym nie mogliśmy brać udziału z powodu jednostronnej, bezprawnej decyzji zarządu spółdzielni? Czy wyrok ma moc prawną dla przywróconych przedstawicieli i dwóch członków rady osiedla, to znaczy czy od chwili wydania wyroku powinniśmy mieć przywrócone przedstawicielstwo i czy przywróceni członkowie rady osiedla mogą teraz pełnić swe funkcje w radzie osiedla? "

Odpowiedź prawnika: Zaskarżenie uchwały zebrania przedstawicieli

Wiążący dla stron jest wyrok, który stał się prawomocny. Dopiero z uprawomocnieniem się wyroku następują określone w nim skutki prawne. Do tego potrzebne jest dodatkowo stwierdzenie prawomocności przez sąd na wniosek strony. Stwierdzenie następuje jednoosobowo na posiedzeniu niejawnym. Jeżeli wniesiona zostanie apelacja, to uprawomocnienie się zaskarżonego orzeczenia może nastąpić w razie oddalenia skargi apelacyjnej, umorzenia tego postępowania w wyniku cofnięcia środka zaskarżenia, umorzenia tego postępowania wskutek jego zawieszenia. W przeciwnym wypadku prawomocne stanie się drugie orzeczenie - wydane przez sąd apelacyjny. Przedstawicielstwo zostanie przywrócone dopiero po uprawomocnieniu się wyroku i po tej chwili członkowie będą mogli pełnić swoje funkcje.

Zaskarżenie uchwały zebrania przedstawicieli przez członka spółdzielni jest możliwe w przypadku niezgodności tej uchwały z przepisami prawa lub postanowieniami statutu. Zasadniczo powództwo powinno zostać wniesione w ciągu 6 tygodni od daty zebrania albo powzięcia wiadomości o uchwale (w razie wadliwego zwołania zebrania). Sąd może nie uwzględnić upływu 6-tygodniowego terminu, jeżeli utrzymanie uchwały walnego zgromadzenia (zebrania przedstawicieli) w mocy wywołałoby dla członka szczególnie dotkliwe skutki, a opóźnienie w zaskarżeniu tej uchwały jest usprawiedliwione wyjątkowymi okolicznościami i nie jest nadmierne.

Możliwość zaskarżenia uchwały zebrania przedstawicieli ma każdy członek spółdzielni. W opisywanym przypadku nie ma znaczenia, że członkowie spółdzielni nie byli uznani za przedstawicieli. Nie posiadanie przez nich statusu przedstawicieli nie stanowi usprawiedliwionego opóźnienia w zaskarżeniu uchwały. Wydaje się więc, iż upłynął termin na wniesienie powództwa.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika