Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Wiążący dla stron jest wyrok, który stał się prawomocny. Dopiero z uprawomocnieniem się wyroku następują określone w nim skutki prawne. Do tego potrzebne jest dodatkowo stwierdzenie prawomocności przez sąd na wniosek strony. Stwierdzenie następuje jednoosobowo na posiedzeniu niejawnym. Jeżeli wniesiona zostanie apelacja, to uprawomocnienie się zaskarżonego orzeczenia może nastąpić w razie oddalenia skargi apelacyjnej, umorzenia tego postępowania w wyniku cofnięcia środka zaskarżenia, umorzenia tego postępowania wskutek jego zawieszenia. W przeciwnym wypadku prawomocne stanie się drugie orzeczenie - wydane przez sąd apelacyjny. Przedstawicielstwo zostanie przywrócone dopiero po uprawomocnieniu się wyroku i po tej chwili członkowie będą mogli pełnić swoje funkcje.
Zaskarżenie uchwały zebrania przedstawicieli przez członka spółdzielni jest możliwe w przypadku niezgodności tej uchwały z przepisami prawa lub postanowieniami statutu. Zasadniczo powództwo powinno zostać wniesione w ciągu 6 tygodni od daty zebrania albo powzięcia wiadomości o uchwale (w razie wadliwego zwołania zebrania). Sąd może nie uwzględnić upływu 6-tygodniowego terminu, jeżeli utrzymanie uchwały walnego zgromadzenia (zebrania przedstawicieli) w mocy wywołałoby dla członka szczególnie dotkliwe skutki, a opóźnienie w zaskarżeniu tej uchwały jest usprawiedliwione wyjątkowymi okolicznościami i nie jest nadmierne.
Możliwość zaskarżenia uchwały zebrania przedstawicieli ma każdy członek spółdzielni. W opisywanym przypadku nie ma znaczenia, że członkowie spółdzielni nie byli uznani za przedstawicieli. Nie posiadanie przez nich statusu przedstawicieli nie stanowi usprawiedliwionego opóźnienia w zaskarżeniu uchwały. Wydaje się więc, iż upłynął termin na wniesienie powództwa.