Zaskarżenie wyceny nieruchomości w egzekucji

Pytanie:

"Jeżeli wpisów do księgi jest kilka, o łącznej wartości np. 800 000 zł, a oszacowanie nieruchomości przygotowanej do licytacji jest o wiele niższe np. 600 000 zł, to czy ktoś z wierzycieli, np. wpisany ostatni, może nie zgodzić się z wyceną nieruchomości, bowiem jest to za mała suma dla zaspokojenia wszystkich wierzycieli? "

Odpowiedź prawnika: Zaskarżenie wyceny nieruchomości w egzekucji

Zgodnie z art. 945 § 1 kpc o terminie opisu i oszacowania komornik zawiadamia znanych mu uczestników. Znanymi uczestnikami tego postępowania egzekucyjnego są przede wszystkim wierzyciele hipoteczni, czyli ci których wierzytelności są zabezpieczone hipoteką.

Komornik wzywa ponadto przez obwieszczenie publiczne w budynku sądowym i w lokalu wójta (burmistrza, prezydenta miasta) uczestników, o których nie ma wiadomości, oraz inne osoby, które roszczą sobie prawa do nieruchomości i przedmiotów razem z nią zajętych, aby przed ukończeniem opisu zgłosiły swoje prawa. Wyceny nieruchomości dokonuje biegły rzeczoznawca.

Uczestnicy, a więc również wierzyciele, mają prawo zaskarżenia opisu i oszacowania. Stosownie do art. 950 kpc termin do zaskarżenia opisu i oszacowania liczy się od dnia jego ukończenia. Dniem ukończenia w/w czynności jest dzień, w którym komornik podpisuje protokół opisu i oszacowani. Procedura powyższa została uregulowana przez ustawodawcę a taki sposób, że uczestnicy nie są zawiadamiani o podpisaniu protokołu, bowiem komornik powiadamia ich o terminie opisu i oszacowania.  

Na postanowienie sądu, wydane na skutek zaskarżenia opisu i oszacowania przysługuje zażalenie.

Tylko w powyższy sposób wierzyciel może nie zgodzić się na wycenę nieruchomości.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika