Zastosowanie zasady równej stopy życiowej
Pytanie:
""Zasada równej stopy życiowej oznacza natomiast, że dziecko ma prawo do życia na poziomie i standardzie co najmniej takim jak jego rodzic. Oznacza to, że jeżeli możliwości (i standard życia) osoby zobowiązanej do alimentacji są wysokie, zasądzone zostaną wyższe alimenty w stosunku do sytuacji, gdyby ta osoba miała mniejsze możliwości i standard życia." Czy ta zasada działa odwrotnie tzn. jeśli były mąż i dzieci żyją na dużo wyższej stopie życiowej niż ja, osoba zobowiązana do alimentacji, to czy sąd powinien to wziąć pod uwagę, czy to w ogóle nie ma znaczenia? Obawiam się, że alimenty nie będą wykorzystane na potrzeby dzieci (były mąż grywał w przeszłości w kasynie). W jaki sposób mogę zażądać rozliczania z tych alimentów?"
Odpowiedź prawnika: Zastosowanie zasady równej stopy życiowej
Zasada równej stopy życiowej nie jest jedyną zasadą obowiązującą przy ustalaniu alimentów. Ważniejszą jest jednak ta, zgodnie z którą wysokość świadczenia zależy od możliwości zarobkowych zobowiązanego i usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego. Sąd może wziąć pod uwagę, że matka żyje na niższym poziomie niż dzieci mieszkające z ojcem. Jednak sąd weźmie pod uwagę przede wszystkim możliwości zarobkowe zobowiązanej. Standard życia matki będzie miał znaczenie o tyle, że alimenty, które są zasądzane na rzecz dzieci, nie mogą doprowadzać zobowiązanej do ich zapłaty w stan niedostatku. Żądanie rozliczenia się przez ojca z wykorzystania alimentów wpłaconych na rzecz dzieci będzie możliwe, jeśli sąd przewidział to w wyroku zasądzającym alimenty i określił zasady rozliczeń.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?