Zastrzeżenie praw autorskich

Pytanie:

"Proszę o wskazanie najprostszego i najtańszego sposobu zastrzeżenia praw autorskich w takich tematach jak pomysł na film, oraz słów i muzyki piosenki."

Odpowiedź prawnika: Zastrzeżenie praw autorskich

Z mocy postanowień ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych przyjęte jest, iż przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Utworami tymi są między innymi utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe), a także muzyczne i słowno-muzyczne. Z całą pewnością należy tu także zaliczyć wspomniane w pytaniu słowa i muzykę piosenki. Proszę jednak pamiętać, iż przedmiot prawa autorskiego, aby być chronionym musi zostać ustalony (np. spisany), dlatego sam pomysł na film nie będzie podlegał ochronie. Natomiast w przypadku twórczości już ustalonej, którym można nadać przymiot utworów należy pamiętać, iż ochrona przysługuje twórcy niezależnie od spełnienia jakichkolwiek formalności. Nie ma więc potrzeby dokonywania formalnośći, które zapewniłyby Panu ochronę, o ile oczywiście mamy do czynienia z utworem w rozumieniu prawa autorskiego. W szczególności prawo nie wymaga np. rejestracji utworu, lub oznaczenia go symbolem "copyright". Generalna zasada jest taka, iż prawo autorskie przysługuje twórcy. Proszę również pamiętać, iż praw autorskich mamy 2 rodzaje: osobiste i majątkowe. Autorskie prawa osobiste chronią nieograniczoną w czasie i nie podlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z utworem, a w szczególności prawo do: 1) autorstwa utworu, 2) oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo, 3) nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania, 4) decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności, 5) nadzoru nad sposobem korzystania z utworu. Są one niezbywalne w przeciwieństwie do praw autorskich majątkowych. Ustawodawca we wspomnianej na początku ustawie przyznał twórcy mechanizmy ochrony osobistych i majątkowych praw autorskich, z których twórca może korzystać w razie ich naruszenia. Wynika z powyższego, iż faktycznie nie ma sposobu na "zabezpieczenie" praw autorskich, gdyż są one już niejako "zabezpieczone" przepisami w/w ustawy. Prawa autorskie są pod ochroną z mocy prawa i nie trzeba ku temu dokonywać żadnych formalności.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Asia 2022-12-11 17:47:52

    Chciałam się zapytać jak dodam nutę na faceboku z zdjęciami czy będą one usunięte

  • Marek Kozica 2018-02-26 10:40:56

    Ten artykuł jest szkodliwy dla twórców. To, że z mocy prawa twórcy od czasu ustalenia przysługuje ochrona prawno-autorska wcale nie oznacza, że może on spać spokojnie. Jak wskazali moi przedmówcy istnieje wiele metod zabezpieczenia swojej twórczości.

  • Wnikliwa 2012-03-02 02:19:41

    A w przypadku wizerunkow graficznych? Jezeli chodzi, np. o ksiazke z ilustracjami, lub o dzielo, ktore nie jest ksiazka, ale w innej formie zawiera zarowno tekst, jak i ilustracje? W USA, zeby uzyskac - czy zabezpieczyc "copyrights" nalezy dzielo wyslac do Biura Praw Autorskich USA (USA Copyright Office)- jest to agencja rzadowa, ktora rejestruje dzielo, a nastepnie wysyla autorowi dowod owej rejestracji a dzielo umieszcza w Bibliotece Narodowej Kongresu (National Library of Congress) do wgladu publicznego. Pytanie - czy w Polsce istnieje takie biuro, czy autor ma polegac wylacznie na uslugach notariusza lub wydawnictwa, ktore opublikuje jego dzielo?

  • Klaudia 2012-02-22 14:43:46

    można np. iść do Notariusza i zrobić kopię notarialną rękopisu z informacją przewodnią, iż został on opracowany/stworzony przez nas. Wtedy wykażemy, że w danym okresie czasu utwór należał donas i druga strona będzie muusiała przedstawić dowody, ze tak nie było

  • Hannniballl 2011-12-26 14:37:49

    Dziwne. Jeśli nie trzeba zastrzegać formalnie praw autorskich, to jak udowodnić swoje prawa w przypadku np. wykradzenia (i wykorzystania) rękopisu?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika