Zaświadczenie o dochodach a wysokość alimentów

Pytanie klienta:

""W przypadku ustalania wysokości alimentów na rzecz małoletniego dziecka w celu udowodnienia wysokości zarobków ojca należy przedstawić m.in. zaświadczenie o dochodach. Czy takie zaświadczenie ma obejmować aktualne dochody (z miesiąca wydania zaświadczenia) czy dochody z poprzednich miesięcy (ilu)?""

Odpowiedź prawnika:

Zaświadczenie o dochodach jest potrzebne, by ustalić możliwości zarobkowe osoby zobowiązanej do alimentacji. Z istoty i charakteru świadczeń alimentacyjnych wynika, że podstawą ich ustalenia powinien być stały poziom możliwości płatniczych tej zobowiązanej osoby. Jesli dochody są osiągane z różnych tytułów i w różnej wyskości, niezbędne jest więc wyliczenie średniej przy uwzględnieniu dłuższych okresów, np rocznych. Jeśli natomiast dochód jest w miarę stały, o tej samej częstotliwości , to może wystarczyć zaświadczenie z krótszego okresu czasu, np trzymiesięcznego. Należy jednak pamiętać, że określenie tego leży w gestii sądu, który może zadecydować inaczej. Nawiązując jeszcze do określenia możliwości zarobkowych - należą do nich nie tylko dochody "stałe", ale też świadczenia je uzupełniające, jak wszelkie premie, "trzynastki", nagrody jubileuszowe i to zarówno te o charakterze pieniężnym jak i w naturze. Możliwości majątkowe zobowiązanego kształtują też pobierane przez niego zasiłki, w tym  rodzinny. Poza tym sąd moze uznać, że możliwości zarobkowe są większe niż faktyczne dochody zobowiązanego.

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.