Zatarcie skazania na karę grzywny

Pytanie:

W jakim terminie następuje zatarcie na karę grzywny?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Na podstawie art. 107 § 4 k.k. w razie skazania na grzywnę albo karę ograniczenia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 5 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania; na wniosek skazanego sąd może zarządzić zatarcie skazania już po upływie 3 lat.

W myśl § 6 jeżeli orzeczono środek karny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem jego wykonania, z zastrzeżeniem art. 76 § 2.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Marek

3.1.2018 20:40:17

Zatarcie skazania na karę grzywny

Witam! W tym roku na przełomie lutego lub marca od wykonania prac społecznych mija trzy lata.Kiedy będzie wymazanie skazania? I w jaki sposób mogę sprawdzić czy zatarto skazanie abym mógł wyciągnąć na spokojnie Zaświadczenie o Niekaralności?

Krystyna

29.1.2013 22:20:40

Re: Zatarcie skazania

Mój mąż za jazdę po alkoholu dostał pół roku w zawieszeniu na dwa lata oraz karę grzywny.kara skończyła się we wrześniu 2012 i 6 miesięcy jest okres ochronny , czyli w marcu 2013 kara się zakończy i będzie mógł wystąpić o zatarcie skazania po 3 latach.Ale kara grzywny była spłacana w ratach i ostatnia rata zapłacona była w lutym 2012r. Jak to można rozumieć, czy kara w zawieszeniu była główną karą i wtedy nie bierzemy pod uwagę daty zapłacenia kary grzywny , czy dopiero za 2 lata można się ubiegać o zatarcie skazania.Proszę o odpowiedź.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: