Zatrudnienie a znaczny stopień niepełnosprawności
Pytanie:
"Planujemy zatrudnić na stanowisku pomoc kucharza osobę z orzeczeniem znacznego stopnia niepełnosprawności. Jak wynika z orzeczenia o stopniu niepełnosprawności przyczyną niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe (01-U). Orzeczony stopień niepełnosprawności ma charakter trwały i orzeczenie zostało wydane na stałe a niepełnosprawność istnieje od dzieciństwa. We wskazaniach dotyczących odpowiedniego zatrudnienia wpisano \"nie wymaga\", uczestnictwa w terapii zajęciowej \"wymaga\", korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji \"wymaga\", konieczności stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji \"wymaga\", konieczności stałego współudziału opiekuna w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji \"wymaga\". Na skierowaniu na badania wstępne do pracy na prośbę lekarza medycyny pracy wpisaliśmy, że pracownik nie będzie miał styczności z urządzeniami elektrycznymi oraz, że w czasie wykonywania obowiązków nie będzie pozbawiony towarzystwa osób drugich. Przed podpisaniem umowy o pracę musimy zapoznać pracownika z regulaminem pracy, wynagradzania oraz art. 18 indeks 3a do 18 indeks 3e K.P. Mamy wątpliwości czy przepisy, z którymi ten pracownik musi się zapoznać przed podpisaniem umowy o pracę będą dla osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności z przyczyn upośledzenia umysłowego wystarczająco zrozumiałe. W naszej kuchni przygotowuje się posiłki dla uczniów zamieszkujących w Bursie w okresie trwania nauki. Czy możemy zatrudnić takiego kandydata na stanowisku pomoc kuchenna w wymiarze 1/2 etatu gdy lekarz wyda zdolność do pracy?"
Odpowiedź prawnika: Zatrudnienie a znaczny stopień niepełnosprawności
Możliwość zatrudnienia osoby, o której Państwo piszą, zależy w istocie od tego, jaka będzie decyzja lekarza medycyny pracy. Jeśli wyda on pozytywną opinię to mogą Państwo tą osobę zatrudnić, gdyż spełnili Państwo swój obowiązek z zakresu BHP jako pracodawcy.
Należy jednak zwrócić uwagę na następujące kwestie:
Pojawia się więc pytanie czy osoba ta nie pobiera renty socjalnej, a w związku z tym czy ta renta nie zostanie mu zabrana. Ponadto może pojawić pytanie o rzetelność któregoś z orzeczeń jeśli będą one stały ze sobą w sprzeczności.
Należy również uwzględnić możliwość zawarcia przez tę osobę jakiejkolwiek umowy, w tym i umowy o pracę.
Zgodnie z art. 22 § 3 kp § 3 osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może bez zgody przedstawiciela ustawowego nawiązać stosunek pracy oraz dokonywać czynności prawnych, które dotyczą tego stosunku. Jednakże gdy stosunek pracy sprzeciwia się dobru tej osoby, przedstawiciel ustawowy za zezwoleniem sądu opiekuńczego może stosunek pracy rozwiązać.
Z pytania nie wynika, czy osoba, którą chcą Państwo zatrudnić, jest ubezwłasnowolniona. Nawet osoba ubezwłasnowolniona całkowicie, a więc nie posiadająca zdolności do czynności prawnych, może być pracownikiem (ma tzw. zdolność pracowniczą). Z tym, że w takim wypadku czynności prawnych w zakresie stosunku pracy dokonywać musi działać za nią opiekun.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?