Zatrudnienie w Szwajcarii, praca w polskim biurze

Pytanie:

"Zagraniczna firma (szwajcarska) chce zatrudnić na normalną umowę o pracę polskich pracowników, którzy pracowaliby w Polsce w wynajmowanym przez Szwajcarów biurze wraz z infrastrukturą i obsługą o charakterze technicznym - bez zarządzania. Praca polegałaby na programowaniu, zlecanym wyłącznie ze Szwajcarii. Firma szwajcarska wypłacałaby wynagrodzenia za pracę na konta w Polsce oraz zleciłaby rozliczanie polskich składek ZUS firmie wynajmującej biuro (ale same płatności składek dokonywano by ze Szwajcarii). Podatek dochodowy byłby rozliczny przez każdego z pracowników indywidualnie. Firma szwajcarska nie ma w Polsce oddziału ani przedstawicielstwa. Czy taka forma prowadzenia działalności przez Szwajcarów jest dopuszczalna z podatkowego punktu widzenia? (Uwaga: gdyby każdy z pracowników pracował w domu, problemu by pewnie nie było. Można się zastanawiać, czy zgromadzenie kilku osób w wynajętym biurze zasadniczo zmienia sytuację.)"

Odpowiedź prawnika: Zatrudnienie w Szwajcarii, praca w polskim biurze

Sytuacja prawna przedsiÄ™biorców zagranicznych wprawdzie dziaÅ‚ajÄ…cych na terenie Polski, ale formalnie nie prowadzÄ…cych tutaj dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej, ani nie kwalifikujÄ…cych siÄ™ do zarejestrowania np. przedstawicielstwa, nie jest uregulowana. CzÄ™ste sÄ… przypadki, w szczególnoÅ›ci w usÅ‚ugach niematerialnych, gdy zagraniczny przedsiÄ™biorca zatrudnia w Polsce pracowników, wynajmuje im wspólne biuro, ale ze wzglÄ™du na to, iż nie zamierza w Polsce dziaÅ‚ać „w obrocie” (w szczególnoÅ›ci prowadzić bezpoÅ›redniej sprzedaży towarów lub usÅ‚ug), nie jest zainteresowany administracyjnym rejestrowaniem takiej dziaÅ‚alnoÅ›ci (np. w Rejestrze PrzedsiÄ™biorców). Z punktu widzenia podatkowego sytuacja taka wydaje siÄ™ dopuszczalna, w szczególnoÅ›ci gdy pÅ‚acone sÄ… zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzeÅ„ pracowników i należne skÅ‚adki na ubezpieczenia spoÅ‚eczne i zdrowotne (odpowiednie przepisy umożliwiajÄ… zagranicznemu przedsiÄ™biorcy uzyskanie numeru NIP i rejestracji w ZUS celem opÅ‚acania podatków / skÅ‚adek za pracowników, co można uznawać jako potwierdzenie, iż taka dziaÅ‚alność – bez administracyjnej rejestracji dziaÅ‚alnoÅ›ci w Polsce – z punktu widzenia podatkowego jest dopuszczalna).

Zagraniczny przedsiębiorca posiadający biuro w Polsce i zatrudniający w nim pracowników powinien jednak sprawdzić, czy zgodnie z właściwą umową o unikaniu podwójnego opodatkowaniu nie prowadzi w Polsce tzw. zakładu, a zatem, czy odpowiednia część jego dochodu nie powinna być opodatkowana w Polsce. Zakład jest typowym pojęciem podatkowym i w Polsce nie ma wymogu administracyjnego rejestrowania zakładu. W przypadku, jeżeli biuro w Polsce zamierza utworzyć firma ze Szwajcarii zastosowanie znajdzie Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzona w Bernie dnia 2 września 1991 r. Artykuł 5 tej Konwencji definiuje zakład, natomiast art. 7 wskazuje na sposób opodatkowania dochodu, jeśli uznane zostanie, iż firma szwajcarska prowadzi zakład w Polsce.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika