Zawarcie ugody przed sądem polubownym
Pytanie:
"Czy chcąc rozstrzygnąć spór polubownie, strony muszą się zgłosić do jakiegoś sądu polubownego już istniejącego (np. przy KIG), czy mogą powołać arbitrów - specjalistów ze swoich firm?"
Odpowiedź prawnika: Zawarcie ugody przed sądem polubownym
Rozwiązanie polubowne sporu jest dopuszczalne w każdy możliwy sposób. Najprostszym z nich jest zawarcie ugody cywilnoprawnej regulowanej przepisami kodeksu cywilnego, bez konieczności wdawania się w spór czy to przed sądem powszechnym czy polubownym. W procesie jednania, ustalania racji, zawierania ugody mogą brać oczywiście pracownicy wyznaczeni przez jednające się strony.
Ugoda może być zawarta zarówno przed sądem powszechnym przed wyznaczeniem rozprawy (ugoda przedprocesowa) jak i również po wdaniu się w spór, przed sądem, chyba że ustawa wyraźnie przewiduje, że ugody w danej sprawie nie można zawrzeć.
Najbardziej znanym polubownym sposobem rozwiązywania sporów i zawierania ugód jest korzystanie albo z pomocy wyspecjalizowanych sądów arbitrażowych np. przy KIG albo powołanie własnych niezależnych arbitrów albo wreszcie przedłożenie sprawy przed sąd polubowny w drodze zawartego zapisu na sąd polubowny.
Jeżeli strony korzystają ze zinstytucjonalizowanego arbitrażu (KIG), wtedy muszą akceptować jego zasady. Mogą również strony same ustalić zasady jednania i wybrać arbitrów (najlepiej osoby niezwiązane ze sporem).
Przy zapisie natomiast na sąd polubowny strony akceptują zasady określone w kpc. Ugoda zawarta przed sądem polubownym jest tytułem egzekucyjnym, który zaopatrzony w klauzulę wykonalności staje się tytułem wykonawczym. W kwestiach związanych z sądem polubownym prosimy o zapoznanie się z poradą pod tytułem:
Postępowanie polubowne
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?