Zawarcie układu z Urzędem Skarbowym
Pytanie:
"Spółka akcyjna ma zobowiązanie wobec US (VAT). Spółka złożyła do Sądu wniosek o upadłość z możliwością zawarcia układu wraz z propozycją układową (redukcja zadłużenia). Czy zobowiązanie wobec US podlega układowi (redukcji zobowiązania)? Czy US głosuje na zgromadzeniu wierzycieli i w której jest grupie?"
Odpowiedź prawnika: Zawarcie układu z Urzędem Skarbowym
Sędzia-komisarz zwołuje zgromadzenie wierzycieli w określonych przypadkach. Do wierzycieli zalicza się również Urząd Skarbowy. Sędzia-komisarz przewodniczy zgromadzeniu wierzycieli, bez prawa głosu. Zatem każdy wierzyciel ma prawo głosu. Głosu natomiast nie ma sędzia komisarz. Na zebraniu wierzycieli powinni się stawić syndyk, nadzorca sądowy, zarządca, członkowie rady wierzycieli i upadły wezwany do udzielenia wyjaśnień obowiązani są stawić się na zgromadzeniu wierzycieli. Jednak ich niestawiennictwo jednak, choćby usprawiedliwione, nie stanowi przeszkody do odbycia zgromadzenia. Poza tym, w zgromadzeniu wierzycieli mają prawo uczestniczyć z prawem głosu wierzyciele, których wierzytelności zostały uznane. Rada wierzycieli składa się z trzech lub pięciu członków oraz jednego lub dwóch zastępców. Jeśli chodzi o pytanie dotyczące grupy wierzycieli to domniemujemy, że chodzi o kolejność zaspokajania wierzytelności. Należności podatkowe zalicza się do kategorii drugiej. Zaś należności z tytułu składek względem ZUS częściowo są w pierwszej kategorii a częściowo w drugiej.
Propozycje restrukturyzacji zobowiązań upadłego mogą obejmować w szczególności odroczenie wykonania zobowiązań, rozłożenie spłaty długów na raty, zmniejszenie sumy długów, konwersję wierzytelności na udziały lub akcje, zmianę, zamianę lub uchylenie prawa zabezpieczającego określoną wierzytelność. Układem nie obejmuje się między innymi na ubezpieczenia społeczne oraz wierzytelności zabezpieczonej na mieniu upadłego hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym i hipoteką morską, chyba że wierzyciel wyraził zgodę na jej objęcie układem. Zgoda na objęcie wierzytelności układem powinna być wyrażona w sposób bezwarunkowy i nieodwołalny, najpóźniej przed przystąpieniem do głosowania nad układem. Zgoda może być wyrażona także ustnie do protokołu. Zatem wierzytelności US mogą być objęte układem a jeśli są zabezpieczone hipoteką to US musi wyrazić na propozycje układowe zgodę.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?