Zawarcie umowy o prowadzenie audytu

Pytanie:

"Prowadzę firmę produkcyjną korzystajacą z usług controllingowych innej wyspecjalizowanej firmy. Czy na usługi te powinienem zawrzeć stosowną umowę określającą wynagrodzenie? Czy w ewentualnej umowie wynagrodzenie może zostać określone ryczałtowo, czy powinno być uzależnione od przedstawienia konstruktywnych wniosków? Czy raporty controllingowe powinny być przechowywane do celów kontroli podatkowych tak jak dokumentacja księgowa? Jak powinien wyglądać prawidłowo sporządzony raport controlingowy (w formie samych zestawień tabelarycznych czy także w formie opisowej)? Jakie ewentualnie przepisy mają zastosowanie do controllingu? Może istnieje w tym zakresie jakies orzecznictwo sądowe? "

Odpowiedź prawnika: Zawarcie umowy o prowadzenie audytu

Polskie prawo cywilne nie przewiduje "umowy controllingu" jako odrębnej umowy nazwanej, dlatego świadczenie usług w tym zakresie będzie najczęściej oparte na konstrukcji umowy o świadczenie usług, gdzie jedna ze stron zobowiązuje się dokonywać określonych czynności w zakresie controllingu, a druga - zapłacić stosowne wynagrodzenie. Zawarcie takiej umowy na piśmie wydaje się być niezbędne, a przynajmniej przydatne, ażeby mieć podstawę do ewentualnego żądania wykonania usług przez firmę świadczącą zamawiane usługi oraz również w celu doprecyzowania jej wynagrodzenia. Zawarcie takiej umowy jest również ważne z tego względu, że w razie wyrządzenia szkody Pani firmie poprzez niedbałe wykonywanie swoich zadań, pisemna umowa stanowi dowód, że istniał między Panią, a firmą controllingową stosunek prawny, co znacznie ułatwia sądowe dochodzenie roszczeń. Określenie wynagrodzenia w umowie zależy od woli stron tej umowy i sformułowania jej postanowień. Jeżeli firma controllingowa będzie wykonywała swoje usługi na podstawie umowy o świadczenie usług, raczej należy się wynagrodzenie za samo wykonywanie controllingu, niezależnie od rezultatów. Jeśli natomiast umowa będzie przewidywała, że obowiązkiem firmy controllingowej jest odnalezienie jakiś błędów w procesie kontroli, można określić wynagrodzenie stosownie do ilości wykrytych wad (nie wydaje się to jednak uzasadnione i raczej nieakceptowalne przez firmę controllingową). Sposób prowadzenia dokumentacji controllingowej zależy od woli stron, a czas jego przechowywania od przedmiotu tego controllingu (czy istnieją przepisy, które regulują obowiązek jej przechowywania). Zastosowanie określonych przepisów do controllingu zależy od tego, co jest przedmiotem kontroli. Co do umowy o świadczenie usług, to mają zastosowanie przepisy art. 750 ustawy Kodeks cywilny i dotyczące go orzecznictwo.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika